wz

MF DNES: Berlín brzdí zrušení víz USA pro Čechy

USA, Spojené státy, Amerika - vlajka

foto: Profimedia.cz

USA, Spojené státy, Amerika - vlajka


14. dubna 2007  1:22

Čechům se komplikují dosud slibné snahy o zrušení víz pro cesty do USA. MF DNES zjistila, že německý velvyslanec ve Washingtonu Klaus Scharioth poslal minulý měsíc všem americkým zákonodárcům dopis.

V něm se jménem EU postavil proti klíčové věci, kterou chtějí členové Kongresu podmínit bezvízový styk pro řadu zemí včetně Česka.

Tou věcí je zavedení přísnějších bezpečnostních opatření, proti kterým česká vláda nemá námitky. Tato opatření by se však týkala také Německa.
 
Všechny "bezvízové" státy včetně starých členských zemí EU by totiž musely USA poskytovat detailnější údaje o cestujících v letadlech, nebo jim rychleji předávat zprávy o ztracených či kradených cestovních pasech. Kdyby Němci uspěli, pro ně samotné by se ve vztahu s USA nic nezměnilo, už nyní cestují bez víz.

Víza do USA se tak vedle plánovaného amerického protiraketového radaru stávají druhou věcí, v níž si Češi a Němci nerozumí.

Takový diplomatický střet se mezi Prahou a Berlínem už dlouho neodehrál. "Je pravda, že jejich velvyslanec tu akci rozjel, ale pan ministr zahraničí Německa Steinmeier to záhy zarazil. Příští týden jedu do Washingtonu a tam se chci na vlastní oči přesvědčit, jestli přestal," řekl včera bez servítků ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Jenže Scharioth od svého lobbování podle zjištění MF DNES neustoupil a dál obchází Kongres se svým návrhem. Německá ambasáda ve Washingtonu včera na dotazy nereagovala.

Bezvízový režim mají USA se 27 zeměmi světa. Mezi nimi je většina starých členů EU. Pokud by některý stát nová pravidla nesplňoval, mohl by být z bezvízového programu vyloučen. Například Nizozemsko má trvalé potíže s včasným předáváním zpráv o ztracených a kradených pasech.