wz

 

USA mají důvod se bát, tvrdí experti

 

16:00 | 28-6-2006

lem

Washington - Americkým občanům hrozí podle expertů nebezpečí na každém kroku. Kvůli válce proti teroru je možnost útoku reálnější než kdykoliv předtím.

Ukázal to průzkum Centra pro americký rozvoj a časopisu Foreign Policy, kterého se zúčastnila stovka bezpečnostních a protiteroristických expertů.

Jak to vypadá s válkou proti teroru

Současný svět je mnohem nebezpečnější než ten před útoky z 11. září 2001. Americké vládě se nedaří dosáhnout úspěchů v deklarované válce proti teroru a celých osmdesát procent dotázaných expertů souhlasí s tím, že Spojené státy se musí připravit na další teroristický útok srovnatelný s útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon, a to už v následujících letech. 

Infobox

 

Letadlo naráží do Pentagonu

 

PŘEČTĚTE SI:

 

Takové jsou hlavní body a výsledky dnes zveřejněného průzkumu Centra pro americký rozvoj (oficiální stránky NAJDETE ZDE).

Za hlavní důvod hrozícího nebezpečí je považována "islamistická nenávist" arabského světa spolu s neúspěšnou a dlouhotrvající americkou invazí do Iráku.

Negativní dopad na národní bezpečnost má kromě Iráku také zadržování vězňů ve věznici na Guantánamu, americká politika vůči Íránu a špatně koordinovaná energetická politika.

Íránu se Spojené státy nebojí

Teprve na dalších místech pomyslného žebříčku se "umístila" hrozba jaderného útoku a zneužití zbraní hromadného ničení. Možná trochu překvapivě pouze čtyři procenta dotázaných se obávají hrozícího nebezpečí ze strany Íránu.

George W. Bush

Americká zahraniční politika má řadu trhlin. Popularita prezidenta Bushe tak neustále klesá.Zdroj: Reuters

 

Průzkum se nevyhnul ani kritice americké zahraniční politiky, zpravodajských služeb a nedávno vzniklého ministerstva vnitřní bezpečnosti, které v hodnocení funkčnosti skončilo na samém konci pomyslného žebříčku s pouhými 2,9 body z deseti.

Rada pro americkou vládu z úst protiteroristických expertů proto zní: 

"Zvyšte rozpočet ministerstva vnitra, snižte závislost na dodávkách ropy z Blízkého východu a zlepšete fungování zpravodajských služeb!"