wz

Ukrajina jde ostře proti Rusku. Podpořila NATO a Gruzii

Kyjev - Britský ministr zahraničí David Miliband navštívil Ukrajinu. Cílem jeho mise je vytvořit co nejširší koalici proti Rusku.

V metropoli ruského západního souseda vyzval Kreml, aby stáhl ruské vojáky na pozice, v nichž byly před vypuknutím konfliktu s Gruzií 7. srpna.

Zároveň odsoudil úterní krok Moskvy, která se rozhodla uznat nezávislost Abcházie a Jižní Osetie. "Tento krok jen přilil olej do ohně," řekl Miliband v Kyjevě.

Zástupci šestadvaceti členských zemí Severoatlantické aliance dnes také společně vyzvali Rusko, aby vzalo své rozhodnutí zpět a zrušilo uznání obou separatistických republik.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko, který chce svoji zemi dovést do NATO, Milibanda v Kyjevě podpořil a znovu ostře zaútočil na Rusko.

Ukrajina Juščenko

Juščenko zpívá hymnu na oslavách dne nezávislosti v centru Kyjeva.větší obrázekAutor: Reuters

Nezávislost Abcházie a Jižní Osetie je podle něj pro Ukrajinu nepřijatelná. Juščenko už dříve jednoznačně podpořil Gruzii. "Musíme posílit obranyschopnost a vojenskou připravenost Ukrajiny," prohlásil.

Pohrozil také, že Kyjev možná přehodnotí smlouvu, která umožňuje ruské námořní flotile kotvit v přístavu Sevastopol na ukrajinském území.

Na Ukrajině panují obavy, že Rusko se může pokusit i tady podpořit separatistické nebo odštěpenecké tendence. Ty se projevují zejména na Krymu, kde se z řad zdejšího převážně ruského obyvatelstva často ozývají hlasy volající po připojení k Rusku.

Na nedávném summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti tehdejší ruský prezident Vladimir Putin řekl podle svědků americkému protějšku Georgi Bushovi, že vstup Ukrajiny do NATO může znamenat její rozpad.

Video

Podle dosavadních průzkumů jsou Ukrajinci v názorech na vstup do NATO a příslušnost k Západu obecně rozděleni. Východní část země je více orientována na Rusko.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner dnes v rozhovoru pro francouzský rozhlas uvedl, že se ruského tlaku na Ukrajinu obává.

"Rusko se nyní zaměří na ruskojazyčné oblasti na Ukrajině a v Moldavsku," řekl Kouchner.

Ruský prezident Dmitrij Meveděv včera v televizi CNN slíbil, že další krize na území bývalého SSSR už Moskva nechce řešit silou.