wz

 

Svetova ekonomika v souvislosti s vyvojem cinske ekonomiky.

18.1.2006 15:47:00 (Patria finance)
Svět má jen několik let, než tvrdě pocítí tlak čínského růstu

Světovému hospodářství stále dominují ekonomiky z industriální éry, tedy USA, Evropa a Japonsko. Časy se však mění. Jak dlouho bude trvat, až se do čela světového hospodářství dostanou Čína nebo Indie? Podle simulace investiční banky Morgan Stanley by to mohlo být do dvaceti let.

Jaký je dnešní stav co se týče hospodářského růstu? Ve světě je množství ekonomik, které vykazují vyšší procentní růst než "velká trojka" USA, EU a Japonsko. Je však jasné, že co se týče příspěvku ke světovému růstu, musíme do kalkulace zapojit také velikosti jednotlivých ekonomik. Jedno procento nominálního růstu HDP USA nebo EU nyní odpovídá asi 7-8procentnímu růstu HDP v Číně (nominálně v dolarovém vyjádření) a 18-19procentnímu nominálnímu růstu HDP Indie (opět v dolarovém vyjádření). Tradiční ekonomiky tak zůstávají v čele, avšak s expanzí východních ekonomik se postupně zmenšuje jejich důležitost pro světový růst.

Pro 30letou simulaci budoucího vývoje byly použity předpoklady dlouhodobého potenciálního růstu HDP každé ekonomiky, dále inflace a pohyby měnových kurzů. V případě americké ekonomiky bylo použito dlouhodobého nominálního růstu HDP o 6 % p.a. (3% reálný růst + 3% roční inflace), u Evropy 5% růst (2% reálný růst + 3 % inflace), u Japonska 4% růst (2 % reálně + 2% inflace), u Číny 12% růst (7 % reálně +3% inflace a 2% roční posílení měny) a u Indie 10% růst (6 % reálně +3 % inflace a 1% roční posílení měny)

 


Pozn: Delta je roční změna nominálního HDP vyjádřená v dolarech

Do roku 2010 sice dochází ke změnám v objemu příspěvků ke světovému růstu, přesuny na jednotlivých pozicích zde však nejsou. V roce 2012 americká ekonomika svou velikostí prvně v historii překonává evropskou, v roce 2015 se velikost čínské ekonomiky dostává před Japonsko.

Dále do roku 2025 jde ekonomický vývoj jednoznačně ve prospěch Číny. Její příspěvek světovému růstu je nyní výrazně nad evropským a už mírně překonává i USA. Velikost čínské ekonomiky nyní podle simulace dvojnásobně překonává Japonsko a dostává se na 60 % evropského HDP.

Cesta Číny ke světové ekonomické dominanci pak pokračuje v dalších letech. Kolem roku 2033 by se čínské HDP mělo dostat před evropské a stát se tak druhým největším na světě (po USA). Co se týče příspěvku ke světovému hospodářskému růstu, ten by v roce 2035 měl být větší než příspěvek USA a Evropy dohromady. Velikost indické ekonomiky by v této době měla být na úrovni Japonska, avšak pětinová ve srovnání s Čínou.

Je jasné, že zmíněná simulace je silně závislá na předpokladech. Rizikem je například možnost, že čínská ekonomika výrazně zpomalí. Je zde možnost, že tradiční ekonomiky zažijí nový boom produktivity spojený s rozvojem IT. Indie může přeskočit Čínu, jestliže se ke službám, které nyní táhnou ekonomiku, výrazně zapojí také výrobní sektor. Zapojit se může také další země jako Rusko nebo celý region střední a východní Evropy. Pravděpodobnost těchto možností je však výrazně menší než u předpokladů použitých v simulaci.

Rostoucí význam Číny je znát již teď, především pokud se podíváme na ceny komodit raketově rostoucích kvůli čínské poptávce. Také nerovnováha ve světovém obchodě kvůli Číně narůstá. Pokud jsou předpoklady simulace budoucího vývoje blízko pravdě, zbytek světa má jen několik let, než doopravdy pocítí tlak čínského růstu. Samostatnou otázkou zůstává, jak se s tím bude schopen vyrovnat.

(podle Morgan Stanley)