wz

 

Rakouský expert: stárnoucí Evropu zachrání jen imigranti

 

Evropa vymírá. Podle rakouského demografa ji mají zachránit přistěhovalci.
 

Pouze přistěhovalci mohou zastavit rychlé stárnutí Evropy. S tímto tvrzením vystoupil ve středu rakouský demograf Rainer Münz na politicko-ekonomickém fóru v rakouském Alpbachu. Propopulační politika nedosáhla zamýšlených výsledků, takže nyní evropským zemím nezbývá, než se pokusit přilákat určité skupiny imigrantů.

27.8. 2003 15:49

ALPBACH - Münz varoval, že všechny studie vývoje populace pro následujících padesát let ukazují, že průmyslové společnosti včetně Evropské unie prudce zestárnou a počet jejich příslušníků se sníží. Jedinou výjimkou jsou Spojené státy, které čeká mírný nárůst počtu lidí, a to i v případě, že by se příliv přistěhovalců do USA zcela zastavil.

Evropa imigranty neláká

Naproti tomu Evropa není pro imigranty lákavou destinací. Příčinou její nízké atraktivity je negativní postoj vůči přistěhovalcům, kteří jsou v očích politiků i veřejnosti stereotypně spojováni s chudobou a sociální i náboženskou nepřizpůsobivostí.

Přistěhovalci nedostanou práci

Podle rakouské poslankyně Evropského parlamentu Ursuly Stenzelové způsobuje v Evropě napětí zejména skutečnost, že státy přistěhovalcům brání získat práci a naopak je nutí žít ze sociálních dávek. V USA je tomu zcela naopak, od imigrantů se očekává, že začnou co nejdříve pracovat a najdou si tak místo v nové společnosti.

Výsledkem rakouského postoje vůči imigrantům je podle Stenzelové až 60 tisíc ilegálních imigrantů, kteří v zemi vytvářejí "moderní trh s otroky", když pracují ilegálně za nízkou mzdu a bez jakýchkoli sociálních jistot.

Rakouská populace vymírá

Rakouský statistický úřad ve Vídni zveřejnil výsledky demografického průzkumu, podle nichž porodnost v zemi za posledních 40 let klesla o 42 procent. V roce 1963 byl průměrný počet dětí připadajících na ženu v plodném období života 2,82, zatímco v roce 2000 to bylo již jen 1,34 dítěte.