wz

Růst eurozóny je nejrychlejší za posledních šest let

15.08.2006
Podle zprávy, kterou zveřejnil Eurostat, vzrostla ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí letošního roku ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,9%. To je nejrychlejší tempo růstu za posledních šest let.

Tempo růstu zrychlilo z 0,6% v prvním čtvrtletí a vyšplhalo se nejvýše od druhého čtvrtletí roku 2000. V meziročním srovnání stouplo HDP eurozóny o 2,4% a zrychlilo tak ze 2% v prvním čtvrtletí. Původní odhady přitom hovořily o růstu kolem 0.7% a meziročně o 2,3%. Růst táhlo především Německo a Francie. Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla proti předchozím třem měsícům o 0,9% a francouzská o 1,2%. Ze šesti největších ekonomik eurozóny pouze Itálie a Belgie měly ve druhém čtvrtletí tempo růstu nižší než 0,9%. Ve stejném období pokleslo tempo růstu ekonomiky USA na 0,6% a Velké Británie na 0,8%. 

„Růst eurozóny ve druhém čtvrtletí znatelně posílil, rozšířil a prohloubil se tak obrat k růstu, který je patrný již od poloviny 2005," komentoval pro agenturu Reuters údaje ekonom Global Insight Howar Archer. Upozornil, že detaily o vývoji jednotlivých komponent HDP sice zatím ještě nejsou známé, zprávy z jednotlivých zemí však naznačují, že hlavní podíl na růstu má domácí poptávka. Vývoz z eurozóny však byl v druhém čtvrtletí také příznivý. „Nicméně máme dojem, že druhé čtvrtletí bylo vrcholem růstu eurozóny. Hrozí, že silnější euro, zpomalení globálního růstu, velmi vysoké ceny ropy, vyšší úrokové sazby a přísnější fiskální politiky v některých zemích (hlavně v Německu a Itálii) si vyberou svoji daň na růstu eurozóny v příštím období. Proto očekáváme, že růst eurozóny zpomalí z 2,3 procenta v roce 2006 na 1,6 procenta v roce 2007," dodal Archer.

 

Ekonomové se také shodují, že údaje za druhé čtvrtletí přimějí Evropskou centrální banku k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Ty by mohly již v říjnu stoupnout o čtvrt procentního bodu na 3,25% a do konce roku by se mohly zvýšit až na 3,5%.