wz

Kouchner: Z Ruska je nebezpečný psanec, EU odpoví

13:26 | 27.8.2008 pav   

Bernard Kouchner

Bernard Kouchnervětší obrázekZdroj: Reuters

Paříž - Po vpádu ruských sil do Gruzie má možná Moskva v hledáčku další země bývalého Sovětského svazu, jako je Ukrajina či Moldavsko, varuje francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1, o němž informuje agentura Reuters, šéf diplomacie současné předsednické země Evropské unie naznačil, že se nyní od Rusů může očekávat cokoli, neboť místo spolupráce se Západem vsadila Moskva na konfrontaci.

"Je to velice nebezpečná situace a můžeme předpokládat, že Rusko má i další cíle, zejména Krym, Ukrajinu a Moldavsko," prohlásil Kouchner.

Čtěte také: Západ s námi nehraje férovou hru, tvrdí ruský expert

Ukrajinský Krym a moldavské Podněstří

Podobně jako Gruzie má Ukrajina v čele prozápadního prezidenta (Viktora Juščenka), který usiluje o začlenění své země do NATO s cílem vymanit se z ruské sféry vlivu. V zemi je ale početná ruskojazyčná menšina, která před jednoznačnou orientaci na Západ dává přednost úzkým vztahům s Moskvou.

Kouchner v Gori

Kouchner navšívil gruzínské město Gori těsně poté, co bylo bombardováno ruskými letounyvětší obrázekZdroj: Reuters

Také obyvatelstvo poloostrova Krym na jihu Ukrajiny je z větší části ruské a tamní přístav Sevastopol je hlavní základnou ruské černomořské flotily - na základě ukrajinsko-ruské dohody, jejíž platnost vyprší až v roce 2017.

Juščenkova slova o tom, že Kyjev smlouvu neplánuje prodloužit, byla v Moskvě přijata s krajní nevolí stejně jako jeho pokračující snahy získat větší kontrolu nad pohybem ruských vojenských lodí.

Ruský prezident Medveděv v pondělí také přímo varoval Moldavsko, aby neopakovalo chybu, jíž se dopustila Gruzie, a nepodnikalo neuvážené akce proti separatistické Podněsterské republice, kde žije velká část Rusů.

Čtěte více: Moskva varovala Moldavsko před útokem na Podněstří

Kouchner: EU musí reagovat

Kouchner nyní znovu vyzval Rusko, aby splnilo veškeré své mezinárodní závazky, které vyplývají z mírového plánu zprostředkovaného Francií včetně stažení všech svých jednotek na pozice, kde se nacházely, než začaly boje v Jižní Osetii.

Francouzské předsednictví Evropské unii

Krize na Kavkaze spadla francouzskému předsednictví EU nečekaně do klína a Paříž se podle toho chtě nechtě musí zaříditvětší obrázekZdroj: Reuters

"Nemůžeme akceptovat tato porušení mezinárodního práva, dohod o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a rezolucí OSN, stejně jako nemůžeme přijmout, že zde poprvé za dlouhou dobu došlo k okupaci teritoria armádou sousedního státu," prohlásil Kouchner.

"Rusko je nyní mezinárodním psancem. To není jen názor Evropské unie," dodal.

Šéfové vlád a hlavy států členských zemí Evropské unie se v pondělí mají sejít na mimořádné schůzce, kterou Francie svolala právě kvůli krizi na Kavkaze. Dá se očekávat, že se EU pokusí zaujmout společné stanovisko mimo jiné i k úternímu uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie ze strany Ruska.

"Představitelé 27 zemí pochopitelně zareagují," řekl Kouchner, který však nechtěl blíže specifikovat, jaká reakce se dá v pondělí očekávat.

Čtěte také: EU váhá, jak se po krizi na Kavkaze postavit k Rusku