wz

 

Nová oběť hypoték v USA - euro

9.8.2007 15:50

Kurz společné evropské měny proti dolaru i jenu výrazně oslabuje. Dostává se na 1,3670 USD/EUR, respektive 161,96 JPY/EUR. Důvodem je tolikrát zmiňovaná krize hypotečního trhu v USA. Na první pohled jde o překvapivý jev - problémy s hypotékami tlačily dolů především dolar. Nyní však nejde o dopad na americký trh, jde o rozšíření problémů do Evropy.

Zklidňující se situaci dnes pořádně rozvířila největší francouzská banka, BNP Paribas (80 EUR, -5,89%). Ta pozastavila výběry prostředků z tří svých investičních fondů. Stejně tak nyní neumožňuje další investice do těchto fondů a pozastavila i výpočet jejich hodnoty. Důvodem je velmi nízká likvidita na některých amerických trzích, která znemožnila férové ocenění aktiv fondů. Zpráva BNP ukázala, že se problémy investic v zámoří nemusejí týkat jen menších bank (jako předtím německé IKB), ale zranitelní jsou i největší zástupci v sektoru.

Nová vlna obav nastartovala další výprodeje rizikových aktiv. První na ráně byly pochopitelně akcie bank. Akciové trhy jsou však pod tlakem celkově a negativní nálada se přenesla také na evropskou měnu. Vedle ní oslabují i středoevropské měny. Česká koruna je opět výjimkou, té nárůst averze k riziku pomáhá pomalu sbírat zisky, nyní se obchoduje na 28,11 CZK/EUR.

 

Tomáš Vlk, Patria Finance