wz

 

Proč problémy s hypotékami v USA způsobí pozdvižení po celém světě?

10.8.2007 10:01

Problémy na americkém hypotéčním trhu rozvířily dění na finančních trzích po celém světě. Proč by ale měly problémy na trhu hypoték poskytovaných rizikovějším klientům v USA stáhnout dolů akciové trhy v Mexiku či Thajsku? Na to se ptá právník a autor řady knih a článků v předních amerických denících na ekonomická a jiná témata Ben Stein na serveru finance.yahoo.com ve svém článku „Jak si nezničit život“. Jedinou rozumnou odpovědí na tuto otázku je podle něj honba spekulantů za rychlými zisky. Spekulanti a hedžové fondy, které dnes hýbají trhy, potřebují volatilitu na trhu k tomu, aby vydělali peníze a hledají proto příležitost, jak vytvořit paniku a vše prodat v rámci krátkých spekulativních pozic.

Investoři těžko vydělávají, když trhy stagnují nebo se jen málo hýbou, proto si libují, dochází-li k extrémním a neočekávaným cenovým pohybům, píše Stein s tím, že ruce si spekulanti mnou zejména po náhlých a překvapivých poklesech, které jim právě umožní vydělat tím, že si akcie půjčí a prodají, což se právě dělo v několika minulých týdnech.

Přitom si spekulanti vymýšlí teorie zdůvodňující, proč se trhy pohybují tím či oním směrem, tato zdůvodnění hlásají v médiích a pak profitují z toho, když tomu ostatní investoři uvěří a skáčí přesně tak, jak manipulátoři pískají...

Jednou z takových teorií je podle něj i to, že trh prochází korekcí kvůli obavám o americký realitní trh a kvůli obavám, že vysychají úvěrové trhy, které podporují fúze. To jsou podle Steina zajímavé teorie a pro ty, co o akciových trzích nebo ekonomice příliš neví, je lákavé jim uvěřit. Několik faktů však naznačuje, jak mělké tyto „důvody“ pro pohyby akciových trhů mohou být, uvádí Stein.

Realitní trh zpomalil z úrovně velké bubliny na jednoduše docela dobrou úroveň, říká. Prodeje a stavby domů jsou nyní tam, kde byly v roce 2002 a nikdo si nemůže myslet, že bychom zde měli nějakou depresi. A i kdyby: trh s bydlením tvoří jen 5 % ekonomiky. Pokud klesne o 15 %, znamenalo by to celkový pokles o asi 0,75%, vysvětluje Stein. To sice není bezvýznamné, ale není to důvod, který by měl způsobit recesi, říká.

Ve skutečnosti zde podle něj žádná recese není. Ekonomika trpí spíše nedostatkem pracovní síly než nadměrnou nezaměstnaností. Fed se obává nadměrné poptávky, ne jejího ochabnutí. Korporátní zisky přináší denně nové rekordy. Ať se na realitním trhu děje cokoli, nezpomaluje to ekonomiku. Proč by měly akcie společností jako např. Boeing, Merck nebo Pfizer reagovat na trh s bydlením? Ptá se Stein. Jediným důvodem podle něj je, že spekulanti prodávají všechno co můžou, jakmile trhy znervózní...

Je pravda, že trh s rizikovými hypotékami se dostal do potíží, říká Stein. Ty jsou však podle něj velmi malé: rizikové hypotéky tvoří zhruba 20 % všech hypoték i v těch nejnáchylnějších státech. Kolem 20 % z toho má určité problémy se splácením, to jsou 4 % všech hypoték. Půl až dvě procenta z toho musí být skutečně vypovězena. Z těchto bude asi 50% obnovených na prodej. To znamená přibližně 1% ztrátu na celém hypotéčním trhu – to je číslo, které poskytovatelé hypoték zaznamenali již mnohokrát v souvislosti s vysokými poplatky. To ve srovnání s velikostí amerického finančního sektoru neznamená vůbec nic, říká Stein. Proto podle něj neexistuje žádná souvislost mezi „subprime“ a akciemi rozvinutých nebo rozvíjejících se států. To samo o sobě ukazuje nepatrný kontext prodejní vlny v minulém měsíci.

A co předpokládané vyschnutí úvěrů pro fúze a akvizice? Většina převzetí je v případě private equity firem skutečně financována úvěry. Pokud skutečně dojde k podstatnému odlivu fondů pro tyto obchody, úrokové sazby u rizikových úvěrů prudce vzrostou. Podle analytika Martina Fridsona však zatím sazby vzrostly během minulého měsíce jen o 150 bazických bodů, rozdíl mezi podřadnými a klasifikovanými produkty je nyní 290 bazických bodů.

To je mnohem méně, než průměrné rozpětí na konci roku v letech 2002 – 2006 a mnohem méně než téměř 800 bazických bodů během skutečné úvěrové tísně, k jaké došlo po krizi v technickém průmyslu v letech 2000-2002.

Úrokové sazby sice rostly, ale ne tak, jako v dobách skutečné krize. Private equity společnosti již tedy sice nemohou získat peníze téměř zadarmo jako tomu bylo loni. Nicméně peníze nejsou ve srovnání s minulostí ani nijak zvláště drahé.

Stein navíc upozorňuje, že index Dow Jones klesl v předminulém týdnu o 550 bodů, aniž by kterýkoli z jeho konstituentů patřil mezi fúzující subjekty. Jinými slovy, spekulanti se snaží šířit paniku, aby na tom vydělali, shrnuje Stein. „Ekonomika je silná, zisky vysoké, úrokové sazby nízké. Neprodávejte. S tím vším povykem na trhu to klesne jen tam, kde to bylo zhruba před pěti týdny – a to jsme si nemysleli, že bychom byli chudí,“ uzavírá Stein. 

 

Kristýna Landová, Patria Online