wz

 

Prezident OPEC: Ceny ropy "abnormální", mohou klesnout k 70 USD

29.7.2008 17:01

Ceny ropy jsou nyní "abnormálně" vysoké a v dlouhodobějším výhledu by mohly klesnout k 70 až 80 dolarům za barel. Předpověděl to dnes prezident Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Šakíb Chelíl.

OPEC by podle Chelíla neměla ani přes prudký propad cen z posledních dvou týdnů uvažovat o žádném snižování těžby, protože nabídka a poptávka na trhu jsou nyní v rovnováze. Ceny by mohly klesnout až o 50 dolarů, pokud bude dolar dál zpevňovat a bude se zmírňovat napětí ve světě, řekl šéf OPEC a alžírský ropný ministr na návštěvě Indonésie.

Cena americké lehké ropy vystoupila 11. července až na rekordních 147,27 USD, poté však zaznamenala výrazný pokles a nyní se pohybuje mírně nad 120 dolary za barel. Dolů ropu stlačily obavy z poklesu poptávky vlivem vysokých cen pohonných hmot a zpomalující globální ekonomiky. V meziročním srovnání však jsou ceny stále vyšší asi o 30 procent.

Ministři OPEC konzistentně tvrdí, že za růstem cen není nedostatek nabídky a že producenti poptávku plně uspokojují. Organizace říká, že jí nejde o cenovou úroveň, ale jen o vyhovění poptávce. "Cenový vývoj nás neznepokojuje, protože o ceně nerozhodujeme. Uspokojujeme pouze poptávku," řekl dnes Chelíl.

OPEC v poslední prognóze z tohoto měsíce opět snížila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě pro letošní rok. Dodala, že v příštím roce očekává první výrazný pokles poptávky po své ropě od roku 2002 kvůli slabšímu růstu světové spotřeby a zvýšení dodávek zeměmi stojícími mimo kartel.
 

 

 

 

čtk