wz

Pozitivní zprávy z Ameriky podaly Asii pomocnou ruku

31.5.2007 8:20

Po včerejším propadu, který způsobila hlavně změna daňové politiky v Číně, začaly asijské tituly na vlně pozitivních zpráv ze Spojených států opět zhodnocovat. Představitelé amerického FEDu nastínili, že americká ekonomika bude pokračovat v mírném růstovém trendu po celý zbytek roku 2007. Většina společností realizujících zisky na trzích ve Spojených státech posilovala, hlavně však Sony Corp. (+1,5 %), Samsung Electronics (0,9 %), Honda Motor Co. (+1,4 %) a Toyota Motor Co. (+0,7 %).

Propad mezi čínskými společnostmi v úvodní fázi včerejší seance pokračoval, ale ke konci už index CSI 300 přidával 0,7 %, i když skoro polovina společností, které index tvoří ztratila 10 %, což je denní limit pro čínské burzy.

Citic Securities, největší čínský obchodník s cennými papíry, oslabil o 6,9 %. China Yangtze Power Co., vlastník projektu největší vodní elektrárny na světě, ztrácel 7,5 %.

Ostatní trhy se buď od vývoje v Číně izolovaly, nebo byly zavřeny kvůli svátkům. V Austrálii výrazně přidala společnost BHP Billington (+2,1 %), která vyjmenovala nového generálního ředitele. Investa, největší australský stavitel kancelářských komplexů přidal 15 %, vzhledem k plánované akvizici této společnosti skupinou Morgan-Stanley.

Celkový MSCI Asia-Pacific Index včera vzrostl o 1,3 %. Indexu Nikkei 225 se dařilo jen o něco víc a přidával 1,4 %. Rekordní hodnotu zaznamenal jihokorejský Kospi Index, který si polepšil o 1,9 %.

(Zdroj: Bloomberg)