wz

ČTK: Bílý dům snížil odhad letošního růstu americké ekonomiky

7.6.2007 8:16

Washington 7. června (ČTK) - Bílý dům včera snížil odhad letošního růstu hrubého domácího produktu Spojených států na 2,3 procenta z dříve předpokládaných 2,9 procenta. Důvodem je podle vládní zprávy pomalý růst ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Vláda prezidenta George Bushe nicméně předpokládá, že hospodářský růst bude v průběhu roku zrychlovat. "Řada různých indikátorů naznačuje rychlejší růst americké ekonomiky ve zbytku roku," řekl předseda Rady hospodářských poradců Bílého domu Edward Lazear. "Nezaměstnanost zůstává pozoruhodně nízká," dodal. Vládní prognóza letos počítá s poklesem míry nezaměstnanosti na 4,5 procenta z šestiletého minima 4,6 procenta v loňském roce.

V příštím roce očekává vláda zrychlení růstu ekonomiky na 3,1 procenta. Stejné tempo by si měl hospodářský růst v USA udržet i v roce 2009. V letošním prvním čtvrtletí stoupl americký HDP pouze o 0,6 procenta, tedy nejméně za více než čtyři roky.

Revidovaná vládní prognóza počítá v letošním roce s nárůstem spotřebitelských cen o 3,2 procenta, zatímco dřívější odhad předpokládal zvýšení o 2,6 procenta. V příštím roce by měla inflace nicméně klesnout na 2,5 procenta, napsala agentura Reuters.

Spotřebitelské ceny nyní podle Lazeara tlačí vzhůru dražší energie, která by však neměla mít výraznější dopad na celkový hospodářský vývoj. "V důsledku robustnosti ekonomiky Spojených států se nám daří přežít vyšší náklady na energii bez jakéhokoliv hospodářského šoku," řekl Lazear.