wz

 Čeká nás nejhorší století dějin

Rozhovor - Svět přirovnává k Chicagu z počátku 20.století, které trápily války gangů. Říká: "Bojme se Ruska a islamistů!" Myslitel André Glucksmann.

Jeden z nejvýznamějších a zároveň nejkritizovanějších francouzských myslitelů poskytl exkluzivní rozhovor deníku Aktuálně.cz.

André Glucksmann splňuje veškeré představy o podobě předního evropského intelektuála. Chůzi a řeč má rozvážnou. Pečlivě volí slova a prokládá je nenuceným úsměvem. Většina Evropanů ho ale ráda nemá, vytýkají mu třeba obhajobu Bushovy administrativy. Horečně se zastává i útoku na Irák. Glucksmanna naopak štvou Evropané: "Proč si neuvědomují, v jak nebezpečném světě žijeme!?" říká. 

Rusko právě prožilo 11. září

Hned první myšlenky prošedivělého francouze naprosto rozbily příjemnou atmosféru místa, kde jsme se setkali. Pravděpodobně si pohodlného křesla a měkkého jazzu ani nevšiml. Nelze se divit - jeho přítelkyně, ruská novinářka Anna Politkovská zemřela teprve předevčírem.

"Nemám rád výročí, ale dnešek je stejný jak 11.září. Anna, tato výjmečná žena s kuráží, byla zavražděna. Chtěla se vrátit do Ruska i když věděla v jakém tam je nebezpečí. Jedenácté září a její smrt, to není náhoda."

Proč?

"Obojí představuje nebezpečí pro Zemi, pro demokracii. Ne za všechno můžou islamisté. Íránci mají dobré krytí v Putinovi a Číňanech. Stejný problém představuje Severní Korea. Evropa vykročila po pádu Berlínské zdi dvěma směry. Demokratickým, jako Havel. Ten druhý je militantní. Putin má v v držení nejen jadernou zbraň, ale i ropu a plyn. Chová se jako vládce  říše. Jen se podívejte na Ukrajinu nebo Gruzii.

Nevím. Zdá se mi ale, že si nikdo neuvědomuje spojitost mezi starými kmotry z NKVD, ČEKY nebo čínského politbyra a islámskými teroristy. Nikdo si toho v západní a střední Evropě nevšímá!"

 

André Glucksmann

André Glucksmann při rozhovoru pro Aktuálně.cz.Autor: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

 

Měli bychom mít strach z islamismu? Co přináší jiného než náboženství?

"Problémem islamismu není náboženství, ale nihilismus a teror. První, kteří v Iráku nebo Alžírsku umírali, byli muslimové. Běžní lidé a intelektuálové. Je to forma despotismu."

Je nihilismus zakotven v samotném islámu?

"Nihilismus pochází spíš z Ruska. V románech Čechova či Dostojevského najdeme velmi dobrý popis oné nálady pozabíjet každého a zničit svět. Stejná nalada je ve všech částech světa, kde převažuje pocit, že na něj útočí Západ.

Kdyby nenastala první světová válka, Rusko by bylo úžasnou zemí na vrcholu. S jeho hudbou, vědou a uměním by možná vládlo Evropě... Všechny války ale přinášejí možnost konzervativní revoluce.

V muslimském světě žije mnoho intelektuálů, kteří si nepřejí apokalypsu. Chtějí svobodu. Některé z nich znám.

Pro obyčejné lidi znamená demokracie to, že můžou mít děti. Že nikdo na ně nemíří kalašnikovem. Že můžou chodit do škol, že mají v kapse peníze." 

Co s islámem? Co s námi?

Jak bychom se měli vůči islámu chovat? Tolerantně, jako pacifisté?

"Pacifisté jsou starci z dávných dob. Když jsem se seznámil s Havlem, měli jsme v tomto ohledu stejný názor. Pacifisti říkali: Lepší červený než mrtvý! To není dobrá věc. Raději být muslimem než mrtvým taky není možností. Jak říkám, jako první umírají při akcích islamistů právě muslimové."

Je o Vás známé, že obhajujete Bushovu administrativu, a...

"Ne! Já byl pro pád Saddáma. A stále jsem, i dnes. Byl to fašistický despota se stalinistickými sklony. Stojím za Iráčany, kteří chodí k volbám a za pád Saddáma jsou vděční. Američany nemají rádi, protože nikdo nechce žít v okupaci. Začátek války byl dobrou věcí. Poté už to bylo horší. Američanům nedochází, co totalita znamená, co znamená žít pod vládou režimu, jako byl ten Saddámův. Po třiceti letech útisku nemůžou mít Iráčané podobné názory jako vy tady, ve střední Evropě. Na pochopení demokracie potřebují čas. A Američanům musí dojít, jaké to bylo žít po Saddámem."

Souhlasíte s vedením války v Iráku?

"Neexistuje válka bez chyb. Válka je jen začátkem obtížných výzev. Američané byli najednou sami, zpanikařili. Učinili kroky naprosto neznámé a kontraproduktivní. Naučí se, že když jim pomůžeme, bude líp. Můžeme se učit spolu."

A chtějí vůbec naši pomoc?

"Samozřejmě, vědí, že nejsou dobří a vidí to..."

Jak to, že demokratizace Blízkého východu, o kterou se snaží Američané, nefunguje?

"Některé věci prostě fungují, jiné ne. Byl jsem v Alžírsku v době islámského terorismu. Nakonec skončil. Lidé nemají rádi terorismus. Sami třeba byli islamisty, ale když přišel na řadu terorismus proti muslimům - vzali proti islamistům do rukou zbraně. Je to komplikované. Muslimský osvět je rozdělen mezi ty, kteří chtějí žít běžný a upřímný život a ty, kteří si přejí apokalypsu."

André Glucksmann

André Glucksmann hovoří na konferenci Forum 2000.Autor: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vyřeší situaci kolem íránského jaderného programu další válka?

"Je potřeba nejdřív spojit všechny demokratické země na obou stranách Atlantiku, protože Američané o samotě supervelmocí nejsou. Sami to všechno nezvládnou. Kéž by Francie a Německo pomohli se svržením Saddáma. Třeba jako v Libérii - diktátor tam skončil bez války.

Když jste ve shodě, můžete jednat demokraticky včetně ekonomických sankcí. Tak se dá pomoct Íráncům, kteří si režim nepřejí. Takže hlavním cílem není válka, ale spojenectví střední a západní Evropy s Američany. Pak je možné zatlačit na Írán, Rusko a Čínu."

Není problémem Evropanů taky to, že se nedokážou sjednotit sami, spolu?

"Samozřejmě. A víte proč? Nemají ani potuchy, jakému nebezpečí čelí. Velký český filosof Patočka říkal: tajemstvím demokracie a disidentů je to, že nejsou sjednoceni pro dobrou myšlenku, ale to, že jsou sjednoceni před nebezpečím. Otázkou tedy je, proti čemu bojovat, abychom mohli zůstat v bezpečí."

 

Proti čemu máme bojovat?

"Proti nihilismu. Nihilisti jsou přesvědčení, že nic není špatné a každý si může dělat co chce. V Evropě takový problém nemáme, protože nihilisti se tady uložili ke spánku. Když jste terorista, je to problém. Děláte si, co chcete, můžete zabíjet civilisty. Jako Rusové v Čečensku, jako mnozí despotové v Africe nebo jako islámští teroristé. Tady nejde o Islám. Je to otázka nihilismu a jeho definice. Evropané nevědí co je špatné, jednodušší je znát dobro. Pokud opravdu chcete."

Rozbitá Evropa

Co blokuje opravdovou integraci Evropské unie?

"První byli samozřejmě Schröder a Chirac. Spojili se s Putinem, aniž by mluvili o lidských právech a Čečensku! Bez toho, aby pomohli Ukrajincům nebo baltským státům. Putin rozdělil Evropskou unii. Je mi to líto, ale Schröder je Putinův agent a zaměstnanec. A to platí i pro Chiraca. Putin není ledajaký ptáček, přemýšlí! A ruská nomenklatura s ním. Chtějí opět ovládnout Evropu. Komunismus a ideologie jsou v Rusku mrtvé. Dosáhnou toho jedině pomocí ropy a plynu."

 

Glucksmann 2

Autor: Ondřej Besperát

 

Kolik let Evropě zbývá, než ztratí svůj vliv ve světě?

"Nevím, nevím. Pokud se Evropa nesjednotí, hlavně v ekonomických otázkách, staneme se otroky. Bez ropy nic nezmůžete. Putin ropu má."
 
Američané Evropě několikrát pomohli během první a druhé i studené války. Co stojí za ochladnutím našich vzájemných vztahů?

"Konkurence, rivalita. Angličané nemají Američany rádi pro jejich prvenství. Obecně platí, že pokud tě někdo osvobodí, nečiní tě štastným jíst z jeho ruky. Nejsem si jistý, zda jde o pokrytectví.

Třeba Francouzi: jsou nejvíc antiameričtí z celé Evropy. Přitom každou neděli sledují v televizi americké seriály, čtou americké knihy, mají rádi americkou hudbu.

Amerikanizace je velmi silná. Chceme v klidu spát a proto jsme proti. Nelíbí se nám, kdy ze zámoří zní hlasy typu: Je čas války!
 
Máme ale stejné problémy, terorismus nezmizí. Kdo si žije spokojeně, nechce podobné věci slyšet.

Po padesáti letech jsme zapoměli, co znamená válka, a co je despotismus. Američané si před 11.zářím taky mysleli, že můžou žít o samotě. Konec historie znamená konec války, konec velkých výzev a debat. Pak přišlo září. Oni si vzpoměli, že historie je tragédií. My jsme to zatím nezažili, my to popíráme."

Pokud si Západ nepamatuje, může mu pomoct východní Evropa? Despotismus i osvobození jsme tady zažili nedávno...

"Ano, ano! Doopravdy ale nejste lepší než my na Západě. Po letech budete úplně stejní jako my."

Dočkáme se vůbec někdy světového míru?

"Máme před sebou velmi nebezpečné století. Budeme překvapeni. To uplynulé mělo v sobě něco krásného, i se všemi gulagy a Hirošimou.

Ti, kteří způsobili holokaust, neměli atomovou bombu. A ti, kteří měli atomovou bombu, nedopustili holokaust. Fantastické je, že Stalin nezačal třetí světovou válku. Došlo mu, jak by byla drahá.

Ahmadínežád je odlišný. Holokaust podle něj neexistoval. A jako teolog dodává, že atomová bomba je pouhým nástrojem jako cokoliv jiného. Svět je na pokraji beznaděje. A to mluvíme jen o Íránu. Kdo ví, kdo povede Pákistán. Monstrum konce lidské historie existuje." 

Bojte se Ruska

Začali jsme mluvit o Rusku...  my ve východní Evropě jsme vůči němu ostražití, máme se znovu obávat?

"Ano, ano... Vždyť vidíme, co Putin udělal s Ukrajinou, Gruzií. Hledá spojence v Bělorusku! Anna Politkovská to říkala už během první čečenské války a já jsem se na tom shodnul i s Havlem: Válka v Čečensku je strašná i pro Rusko a Evropu. Putin se chová jako car či Stalin. Nezačal válku s Čečenskem kvůli míru. Ta válka je pedagogickým příkladem pro samotné Rusy. Je to válka proti Čečencům ale duch války je namířen proti obyvatlům Ruska a ruské kultuře. Proto Politkovská pokračovala ve své práci, i když její život byl ohrožen."

Vaše názory jsou velmi pesimistické, čeká nás vůbec něco dobrého?

"Ano. Všude žijí lidé, kteří vědí, že život rodiny nemůžete regulovat silou strany nebo policie nebo pomocí kalašnikova. Chtějí, aby jejich děti žili upřímným životem. Nemusí být bohatý, ale upřímný."