wz

Nahnědlý internetový zvědavec

 
Verze pro tiskPDF verze

Na mnohem vyšší technické i literární úrovni než české nacionalistické weby je internetový časopis Zvědavec, nacházející se na adrese www.zvedavec.org. Rediguje jej z Kanady (kde žije od roku 1986) Vladimír Stwora a vychází již od roku 1999. Autora lze asi nejsnáze zaškatulkovat jako konzervativce, k čemuž se také hlásí („Jsem pro volný trh, potlačení odborů a nedotknutelnost soukromého vlastnictví. Jsem proti sociálnímu státu. Jsem proti požadavkům různých nátlakových skupin a menšin. Jsem pro tradiční rodinu.“). Nemá ale problém tisknout autory a autorky jako John Pilger, Naomi Klein či Noam Chomsky (u posledního z nich si neodpustí poznámku že je „židovského původu“) nebo napsat článek s názvem „Našel jsem sám sebe v jednom šiku - s komunisty“. Obecně vzato se na jeho internetové stránce najde především kritika USA a Izraele, dále pak útoky na feministické hnutí, hnutí za práva homosexuálů... Kritika Izraele má přitom silně antisemitské podtóny a papouškuje ta nejklasičtější antisemitská klišé: „Nepotkal jsem Žida, který by řekl křivé slovo proti vlastnímu národu...“ (s tím dost kontrastuje přetiskování Klein a Chomského) „Současná krize na Středním Východě, kde Židé provádějí promyšlenou genocidu jiného národa, může být použita jako citlivý test příslušnosti k Izraeli. Zeptejte se kohokoliv ve svém okolí, co si o tom všem myslí. Podle jeho odpovědi poznáte, zda má židovskou krev, nebo ne.“ Někdy o židovském spiknutí mluví pouze v náznacích jako zde: „...nenapadlo vás, jak je ten útok proti církvi skvěle mediálně organizován? Skoro to vypadá, jakoby někdo někde tahal za provázky. Co měsíc, to nová aféra. Nenechají to usnout. Komu vlastně prospěje, když se rozloží křesťanství - náboženství bílé Evropy? No, komu? Ano, hádáte správně. Ale to teď nebudeme rozvádět. Nemám pro to žádné důkazy, pouze ten jediný (odpověď na otázku komu to prospěje?) a ten článek je o něčem jiném.“ Plošné charakteristiky používá i když píše o Američanech a Američankách: „Američané jsou nevkusní jaksi ‚od přírody‘, chybí jim vytříbený cit pro estetiku, stejně tak, jako jim chybí těch 2000 let kulturního vývoje, kterou má za sebou Evropa.“ A pokud jde o demokracii, Zvědavec uveřejnil článek podepsaný pouze šifrou „oji“ a nazvaný „Několik poznámek na téma selhání demokracie“, v němž si jeho autor stěžuje na vládu nátlakových skupin (mezi nimiž mu chybí nátlaková skupina pracujících mužů), „parazity“ a to, že stát „likviduje mužský vzor v rodině a ve společnosti.“

Dlužno dodat, že Zvědavec je o několik tříd kvalitnější než weby českých nacionalistů a dalších pravičáků a vedle svých oblíbených témat, která jsem již zmiňoval výše, je schopen nabídnout čtenáři leccos – od článků zabývajících se počítači až po erotiku.

Články na Zvědavci mají čtenost kolem jedné tisícovky, denně podle Stwory Zvědavce navštěvují asi tři tisíce lidí. Skalní jádro čtenářů a čtenářek ale vesměs tvoří patrně zase česká krajní pravice, která ze Zvědavce také hojně přebírá. Články proti cenzuře a internetu či americké válce, mnohdy kvalitně zpracované, dokáží získat Stworovi i další čtenáře, u kterých se ale vesměs brzy dostavují smíšené pocity nebo přímo deziluze. Nejlépe asi podobné reakce vystihuje Michal „xChaos“ Polák na webzinu TečkaCZ (www.teckacz.cz):

„...nemusíte být zrovna politicky korektní abyste ze Zvědavce občas nedostali husí kůži... Stwora sice přináší některá zajímavá témata, ale za cenu jakéhosi fašizujícího nadhledu. Ale to je podobný problém jako třeba s libertariány - shodnete se s nimi na omezování moci státu, legalizaci drog, apod. - ale pak zjistíte, že jsou i pro neomezenou legalizaci držení střelných zbraní...“ „Zvědavec je svým laděním velmi konzervativní, antifeministický, sexistický, homofobní a co nejvíc bije do očí: poměrně silně antisemitský. Na druhou stranu, bojuje za soukromí na Internetu, za občanská práva, proti militantní zahraniční politice USA. Zahrnuje na svých stránkách například headlines Britských listů, které jsou často pokládány za antiautoritativní a dejme tomu levicové či liberální. Antiautoritativní je Zvědavec tedy rozhodně taky - ale té autority se zjevně bojí z trochu jiného konce... Takže co s ním, ze Zvědavcem: kamenovat, nebo glorifikovat ? Nejspíš to skončí tak, že se tam čas od času všichni koukneme - ze zvědavosti. A o to zřejmě autorovi jde.... Mohl by být Zvědavec oblíbeným čtením členů Vlastenecké Fronty (nebo Sládkových voličů, neblahé paměti ?) Obávám, se že asi ano - zejména vzhledem k antisemitskému ladění. Na druhou stranu se tam dostanou k některým myšlenkám, které v nich probudí vnitřní rozpory, a nakonec v nich třeba vytvoří bohatší pohled na svět. A nebo ve Vladimíru Stworovi nakonec členové Vlastenecké Fronty a převažující přispěvatelé Zvědavce probudí takového malého blogujícího fuhrera... těžko říct. A nebo si pan Stwora jede svůj vlastní ultrapravicový kolovrátek a občas přimísí do nenávistné směsi trochu koření, aby vůbec stál běžnému liberálnímu a svobodomyslnému obyvateli Internetu za přečtení?“

Zvědavce živí finanční sbírka, kterou Stwora sám na sebe a na Zvědavce nedávno vyhlásil. Konstatoval, že se věnuje pouze časopisu a že jej živí manželka (což dosti kontrastuje s řečmi, které publikuje o pracujících mužích a „mužském vzoru v rodině a společnosti“) a že to je nadále neúnosné, a proto vyzval své čtenáře k vybrání peněz. Za dva roky se vybralo před 4 000 kanadských dolarů.

(os)