wz

 

 

Bernanke a Geithner odmítli v Kongresu USA myšlenku globální měny

24.3.2009 18:10

Washington (ČTK) - Americký ministr financí Timothy Geithner a šéf centrální banky USA Ben Bernanke dnes v Kongresu rezolutně odmítli myšlenku vytvoření nové globální měny, která by nahradila dolar jako hlavní rezervní měnu. S tímto návrhem přišla tento týden Čína a již dříve jej nadhodilo Rusko.

Republikánská poslankyně Michele Bachmannová se obou činitelů na dnešním slyšení zeptala, zda "kategoricky odmítají, aby Spojené státy odešly od dolaru a přešly ke globální měně". "Řekl bych, že ano," odpověděl Geithner. "Já také," připojil se Bernanke. Oba činitelé vystoupili ve Sněmovně reprezentantů na téma státní pomoci pojišťovně AIG (1,46 USD, -1,35%) a celému finančnímu sektoru a zákonodárci jim po připravených vystoupeních kladou otázky.

Guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan v pondělním článku vyzval k vytvoření nové mezinárodní rezervní měny, která by nakonec nahradila dolar. Návrh Pekingu je součástí snah Číny profilovat se v nynější krizi jako hlavní aktér mezinárodní politiky a ekonomiky.

Také Rusko tento měsíc navrhlo, aby vznikla nová měna, kterou by vydával Mezinárodní měnový fond a která by modernizovala "zastarávající unipolární světový ekonomický řád". Oba návrhy se objevily před summitem skupiny zemí G20, kde se má jednat o tom, jak překonat globální finanční a ekonomickou krizi.

Návrh Číny odráží rostoucí neklid Pekingu z toho, že drží ohromné objemy amerických vládních dluhopisů, do nichž ukládá peníze ze svých vysokých obchodních přebytků a které by s případným propadem dolaru mohly ztratit na hodnotě. Čína již proto kritizuje novou Obamovu americkou vládu za plány obřích deficitů a bezprecedentního zvyšování domácího dluhu.

Čínský guvernér navrhl, aby byla z koše světových měn vytvořena nová měna pod kontrolou MMF, která by "chránila globální ekonomickou a finanční stabilitu". Podobnou umělou měnu, takzvaná zvláštní práva čerpání (SDR) již sice MMF dlouho má, je to však jen zúčtovací jednotka a není využívána k obchodu a finančním transakcím, jak navrhuje Peking. Čína také chce, aby nová měna nebyla tvořena jen dolarem, eurem, britskou librou a japonským jenem jako SDR. ale aby ji tvořily měny všech významných světových ekonomik, tedy i rozvojových zemí jako Čína.

Myšlenka vytvoření globální měny není nová, podle ekonomů však nemá příliš nadějí na úspěch, protože by musela získat souhlas všech zemí, které nyní jako hlavní rezervní měnu využívají již dlouhá desetiletí americký dolar. Spravovat takovou měnu by vyžadovalo vyvažovat potřeby různorodých zemí a bylo by to nesrovnatelně krkolomnější než obtížné vytváření společné evropské měny euro pro pouhých 16 zemí.

"O vytvoření mezinárodní rezervní měny se mluví po desetiletí a nikam to nikdy nepokročilo," řekl agentuře AP profesor školy managementu na Pekingské univerzitě Michael Pettis. "Je pro mě těžké představit si, že by svět mohl mít společnou měnu pro obchod," dodal.

 

čtk