wz

 

Muslimové jsou potupeni! Jejda, jejda!


22. února 2006


 

Ráno se vzbudíme a na obrazovce vidíme záběry CNN: rozzuření Muslimové řádí po celém světě. V Evropě, na Středním východě, kolem Pacifiku. Bandy muslimů řádí. Muslimové, popuzení na nejvyšší míru, se bouří a střílí ze svých vždy přítomných samopalů AK-47 do vzduchu kvůli karikaturám. Jo. Nejnovější epidemii rozzuřených protestů proti potupení muslimů způsobilo to, že jakési noviny Norsku a Dánsku zveřejnily karikatury zobrazující Mohameda. Muslimové jsou rozzuřeni.
Hm. Zkusme se na chvilku podívat do dějin a zůstaňme jenom u několika maličkostí:
Muslimové namíří dopravními letadly do budov v New York City. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimští činitelé uzavřou východ z hořící školy, protože žákyně nemají zakryté obličeje. Dívky se marně snaží uniknout. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové v Indonésii useknou hlavy třem mladým dívkám, které mají namířeno do křesťanské školy. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové zavraždí v Iráku učitele, kteří se snaží učit muslimské děti. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové zavraždí nastraženými pumami v automobilech přes 80 turistů v hotelích a kavárnách v Egyptě. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslim zaútočí v Indii na misionářskou školu pro děti a šest jich zabije. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové povraždí stovky děti a učitelů v Beslanu v Čečensku. Muslimové střílí dětem do zad. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Pojďme trochu dál. Muslimové unesou a zabíjí sportovce na olympiádě v Mnichově. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové vypálí z minometů do izraelskych škol plných děti. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové zavraždí více než 50 cestujících v útocích na podzemní dráhu a autobusy v Londýně. Více než 700 lidí je zraněno. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové pobijí tucty nevinných o velikonočních svátcích. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové zavraždí nevinné lidí, kteří tráví dovolenou na Bali. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimské noviny zveřejňují antisemitské karikatury. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové se podílejí, tak či onak a po celém světě, na více než 125 aktivních válkách. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Muslimové kopou do popálených těl západních civilistů botami a těla pak pověsí z mostu. Muslimové nejsou rozzuřeni.
Noviny v Dánsku a Norsku zveřejní karikatury Mohameda. Muslimové jsou rozzuřeni.

Mrtvé děti. Mrtví turisté. Mrtví učitele. Mrtví lékaři a zdravotní sestry. Muslimové rozsévají po celém světě smrt a zkázu a nevadí jim to. Zveřejněte ale karikaturu Mohameda s bombou v turbanu a vypukne peklo.

Prosím vás, myslíte si, že tohle všechno se děje kvůli nějakým karikaturám? Rozsévají zkázu, pálí vlajky. Hledají Evropany, které by mohli unést. To, že hrozí hoteliérům a předvádějí muslimské peklo, to se neděje kvůli nějaké zuřivosti kolem nějakých karikatur. Jsou rozzuřeni, protože být rozzuřen je součást kultury islámských svatých válek. K tomu nepotřebujete důvod. K tomu potřebuje pouze výmluvu. Flákat se, ničit cizí soukromé vlastnictví, zabíjet děti, střílet do vzduchu a předstírat zuřivost kvůli sebemenšímu náznaku urážky, to je pro džihádistu totéž jako mejdany pro fanoušky americké kopané.
Vím a rozumím, že tihle krvelační vrazi nezastupují většinu muslimů tohoto světa.
Kdy se ale oni rozzuří? Kdy se vydají do ulic, aby řekli radikálům, jak jsou rozzuřeni tím, že jejich vinou jejich víru začíná nenávidět a zesměšňovat celý zbytek světa?

Britský spisovatel Salmon Rushdie o těch mlčenlivých napsal před třemi lety v New York Times:
"Proč se neozvou, když jejich starověkou a hluboce lidskou kulturu lásky, umění a filosofického rozjímání ukradli paranoici, rasisté, lháři, mužští šovinisté, tyrani, fanatici a lidé posedlí násilím?"

To je pravda. Proč?

(z angličtiny přeložil Petr Adler)