wz

 

13.06.2006 - (tur) - str. 09
 
MAAE má projednávat tajný závod v íránském podzemí


 

Jde o nové podezření na vojenské využití jádra

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se má tento týden ve svém vídeňském sídle zabývat dalším podezřelým objektem, v němž Írán podle některých náznaků může slučovat výsledky svého nukleárního a vojenského programu. S odvoláním na diplomaty to včera napsal britský deník The Daily Telegraph. „Je to velmi znepokojivé,“ řekl listu nejmenovaný vysoký západní diplomat. „Důkazy ukazují, že Írán pokračuje ve vývoji jaderné zbraně, ačkoli tvrdí, že mu jde jen o mírové využití.“ Domnělý objekt nebyl podle DT nahlášen inspektorům MAAE a leží nedaleko Teheránu. Íránci ho prý označují Zírzamín 27 (zírzamín znamená v perštině sklep nebo podzemí, 27 má podle DT připomínat sedmadvacet let od islámské revoluce).
Podle podkladů, o nichž má MAAE jednat, do areálu vcházejí lidé v uniformách revolučních gard, což má podle DT navozovat dojem, že jde o běžnou vojenskou základnu.
Uvnitř prý však pracovníci používají ochranné oděvy a důmyslná ventilace údajně napovídá snaze zabránit úniku kompromitujících částic z laboratoří.
Už dříve vyvolal znepokojení MAAE závod Lavízán. Než však získala povolení navštívit ho, Teherán srovnal komplex se zemí a zařízení bylo převezeno na jiné, dosud neznámé místo.
Írán podle oficiálních prohlášení studuje nabídku mezinárodního společenství, jež ho má odradit od obohacování uranu. Dosud se Teherán k balíčku vyjadřuje pozitivně; včera ale mluvčí vlády Gholám Hosejn Elham zopakoval, že o ukončení obohacování Írán jednat nebude.
„Pozice vlády k plnému cyklu (výroby jaderného paliva) už byla zveřejněna mnohokrát,“ řekl. „Je to naše nezcizitelné právo a o něm my vyjednávat nebudeme.“