wz

Levicové guerilly překonaly Exxon Valdez
29.11.2002 Other (Radek Novák)

 

Nedávné ropné úniky z havarovaných tankerů jsou kapkou v moři ve srovnáním s ekologickými škodami, které v posledních letech způsobily teroristické útoky levicových povstalců v Kolumbii. Úniky ropy z poškozených ropovodů v tomto roce dosáhly téměř trojnásobku ve srovnání s množstvím ropy, která znečistila moře a pobřeží Aljašky při havárii tankeru Exxon Valdez v roce 1989.

Ve zprávě zveřejněné kolumbijskou státní ropnou společností Ecopetrol se uvádí, že v roce 2002 došlo ke 123 útokům trhavinou proti ropovodům. Výsledkem je únik 691 tisíc barelů ropy a škoda vyčíslená na 7.2 mil. dolarů. V důsledku těchto ztrát a pod tlakem klesajících cen ropy na světových trzích bude společnost Ecopetrol nucena propustit 1250 zaměstnanců v průběhu příštích tří let, uvedl prezident společnosti na tiskové konferenci.

Ačkoli oproti loňskému roku, kdy levicové guerilly přerušili ropovody 276krát, došlo v letošním roce k poklesu útoků, investoři se dále vyhýbají tomuto regionu zmítanému násilím. Útoky, nejistota a špatná bezpečnostní situace jsou hlavní příčinou propouštění zaměstnanců a plánovaného zmrazení dalších výdajů společnosti v následujícím roce.

V roce 2001 podepsala Kolumbie 28 kontraktů s ropnými společnostmi, v roce 2002 poklesl počet kontraktů na pouhých 17. Společnost Ecopetrol, která zaměstnává 7400 pracovníků, zahájí propouštění v příštím roce.

Za útoky jsou odpovědné Ozbrojené revoluční síly Kolumbie - FARC (The Revolutionary Armed Forces of Colombia) a Armáda národního osvobození - ELN (National Liberation Army).

Levicová guerilla FARC, která v Kolumbii útočí již 38 let, je napojena na mezinárodní drogové kartely. Své financování si zajišťuje prostřednictvím "daní" z produkce koky, suroviny sloužící pro výrobu kokainu. Bojovníky guerilla rekrutuje z řad dětí zemědělských rodin, které udržuje v chodbě, a pohrůžkou zabití brání jejich odchodu do jiného regionu. FARC je považována za teroristickou organizaci a je uvedena i na seznamu teroristických organizací vydaném Evropskou unií.

ELN je druhá nejsilnější povstalecká organizace. Na rozdíl od FARC, která organizuje pěstování koky, výrobu kokainu a jeho export do USA, se ELN zaměřuje na útoky proti energetické infrastruktuře Kolumbie.

V roce 1998 ELN odpálila ropovod společnosti Ocensa a hořící ropa zaplavila vesnici postavenou z dřevěných domů. Při požáru zaživa uhořelo 41 osob, převážně ženy a malé děti. Nejčastějším cílem útoků je Cano Limon, druhý největší ropovod v zemi, kterým je transportována ropa losangeleské společnosti Occidental Petroleum. Na ochranu tohoto ropovodu připravují Spojené státy výcvik a vyslání speciálních elitních jednotek.