wz

Ekonomická krize v USA. Krok za krokem a v souvislostech

UVNITŘ SLOVNÍK a VIDEO Ekonomická krize v USA nepolevuje a hrozí následky i pro starý kontinent. Server iHNed.cz přináší čtenářům základní přehled dosavadních událostí v souvislostech a s vysvětlením často používaných ekonomických pojmů.
 
reklama
Ekonomická recese je sestupnou fází hospodářského cyklu a někdy bývá definována jako pokles hrubého domácího produktu ve dvou a více po sobě jdoucích čtvrtletích. Depresí se pak označují zvláště dlouhé a hluboké recese. Nejznámějším příkladm je tzv. Velká deprese z let 1929 až 1933, kdy HDP Spojených států pokleslo téměř o třetinu.

Fed znamená zkratku Federálního rezervního systému. Je to americká obdoba centrální banky. Fed se ale skládá z 12 bank, které jsou provozovány nezávislými subjekty. O měnové politice rozhoduje rada šesti guvernérů, které jmenuje prezident.

Hypotéka je úvěr zajištěný nemovitostí. Obvykle slouží k nákupu či jiným velkým výdajům v souvislosti nemovitostmi a bydlením. Jako americká hypotéka je označována hypotéka, která je poskytnuta bezúčelně. V USA se totiž stalo běžné krýt nemovitostmi i poměrně běžné výdaje. Pro ty, kteří si pořizují hypotéku, je nejlepší, když je cena jejich domu či jiné nemovitosti co nejvyšší. S poklesem cen nemovistostí klesá i částka, kterou mohou krýt.

"Subprime hypotéky" jsou hypotéky poskytované nízkopříjmové skupině obyvatelstva. Tyto rizikové hypotéky by se za normální dostupnosti úvěrů nejchudším lidem vůbec nedostaly právě kvůli silnému riziku, že je nebudou moci splatit. Zhoršení situace přineslo snížení cen nemovistostí.

Procento vs. procentní bod. Pokud úroková sazba činí 10 procent a je zvýšena na 15 procent, pak se zvýšila o 5 procentních bodů nebo o 50 procent. Zvýšení o procenta se totiž vztahuje k původnímu základu, v tomto případě k 10, zvýšení o pět tedy znamená zvýšení o polovinu, což je 50 procent. Procentní bod je vztahován k celku, tedy ke 100 procentům.

Úrokové sazby a kurz dolaru - Zvýšním sazeb dojde ke zatraktivnění měny. Obchodníci chtějí mít své peníze ve vysokoúročené měně a ta začíná posilovat. Snížením sazeb dojde k oslabení měny.

Úrokové sazby, inflace a ekonomika - zvýšením úrokových sazeb dochází ke zdražení úvěrů pro podnikatele i spotřebitele. Centrální banka se snaží snížit inflaci právě zvýšením sazeb. Dražší úvěry, sníží jak investiční, tak i spotřebitelskou poptávku. Tím se sníží tlak na růst cen. Nižší investice i spotřeba se však také krátkodobě projeví v nižších číslech růstu hrubého domácího produktu. Pokud chce centrální banka v krátké době zvýšit růst HDP, sazby snižuje.

Kurz dolaru a spotřebitelské ceny - v případě oslabení dolaru se pro Američany stane dovážené zboží dražším. Český výrobek, který u nás stojí stále 2100 korun a je vyvážený do USA, stál ve Spojených státech loni v létě přibližně 100 dolarů, dnes už tam za něj kvůli změně kurzu musí zaplatit zhruba 130 dolarů. Ceny dováženého zboží včetně surovin pro výrobu dalšího zboží tímto způsobem rostou, a zvyšují tak tamní ceny.

Červen 2007

V polovině června se na serveru iHNed.cz objevila poměrně nenápadná zpráva s názvem Množství nesplácených hypoték dosáhlo v USA nového vrcholu. Do největších problémů se dostaly hypotéky na nemovitosti, jejichž ceny se v posledních letech prudce zvýšily a pak začaly klesat. O dva dny později však ještě přichází zpráva, že se index amerického akciového trhu v USA Nasdaq dostal na šestileté maximum. Koncem června se již ale potvrdil nejpomalejší růst amerického hrubého domácího produktu za poslední čtyři roky.

Červenec 2007

V první polovině července se česká koruna dostala pod 21 CZK/USD. Podle analytiků za posílením koruny tehdy stálo posílení eura vůči dolaru. V druhé půlce měsíce se vyostřila situace kolem hypoték, které později odstartovaly vážnou ekonomickou krizi. Ztráty hypotečního trhu v USA hrozily dosáhnout 100 miliard dolarů, šéf americké centrální banky Fed, Ben Bernanke, však tvrdil, že nejspolehlivější indikátory ukazují, že ceny domů ve Spojených státech neklesají celoplošně. Navíc o den později se americkému akciovému indexu Dow Jones podařilo poprvé v historii uzavřít den nad hranicí 14 000 bodů. V téže době překonávala maxima cena ropy. Obavy o vliv na ekonomický růst vlivem drahé ropy vyjádřil dokonce i ropný kartel OPEC. Na konci měsíce už se problémy s hypotékami promítly na burzy, které prudce klesaly v USA i v Asii a Evropě. Ekonomové navíc varovali před přicházející inflací, na kterou budou muset centrální banky zareagovat zvýšením sazeb. Ve stejné době prohlásil ministr financí Spojených států, že globální ekonomika nemá problémy a investoři přeceňují riziko.

Srpen 2007

Warren Spector, jeden ze dvou prezidentů a provozních ředitelů přední americké investiční banky Bear Stearns, rezignoval na své funkce. Důvodem byl kolaps dvou fondů banky zapříčiněný problémy na americkém trhu s hypotékami. Americký prezident George Bush pár dní na to prohlásil, že ekonomika USA stojí na silných základech a má dobré předpoklady pro to, aby se vypořádala s negativními důsledky pokračujících výkyvů na finančních trzích. Dne 9.8. zmrazila největší francouzská banka BNP Paribas výběry hotovosti ze tří svých investičních fondů. Zdůvodnila to krizí v sektoru rizikových hypoték v USA. O den později poskytl Fed bankám hotovost ve snaze finanční trhy zklidnit. Dopady krize odstartované americkými rizikovými hypotékami nechce nikdo odhadovat. V polovině srpna potkal pražskou burzu největší propad za posledních 15 měsíců. Burza následovala světové akciové trhy, které oslabovaly v důsledku hypoteční krize nejvíce během uplynulých čtyř let. Burzovní poklesy rozlítilo francouzského prezidenta Sarkozyho, který prohlásil, že na finančních trzích vládne zákon džunle. Ve stejné době snížil Fed svoji klíčovou úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu, aby zlevnil peníze. Už tehdy někteří ekonomové varovali, že situace povede k růstu inflace. Přesto si ještě na konci srpna čtyři největší americké banky, Citigroup, Bank of America, Wachovia a JPMorgan Chase & Co, půjčily peníze od Fedu. Jednalo se o poměrně neobvyklý krok, ke kterému však Fed sám vyzval snížením diskontní sazby v předešlém týdnu. Kvůli posílení likvidity dodávala centrální banka hotovost do bankovního systému už několik dnů, a to i přes hrozbu zrychlení inflace. Podle čerstvě zveřejněného indexu zažily Spojené státy ve druhém čtvrtletí největší pokles cen domů v USA od roku 1987. V samém závěru srpna prohlásil šéf Fedu Ben Bernanke, že centrální banka je připravená zasáhnout a v případě potřeby změní měnovou politiku.

Září 2007

Dvě významné mezinárodní instituce, OECD a Mezinárodní měnový fond, vyjádřily začátkem září obavy o světový hospodářský růst. Podle nich dojde ke zpomalení ekonomiky zejména v USA, nevyhne se však ani eurozóně. Obavy ve Spojených státech navíc zvýšila srpnová čísla o počtu pracovních míst. V den zveřejnění těchto údajů se česká koruna poprvé podívala pod magickou hranici 20 CZK/USD, a to především díky pádu dolaru na světových trzích, zejména proti euru. Den na to oznámila největší americká hypoteční banka Countrywide, že propustí až 12 tisíc lidí kvůli situaci v hypotečním odvětví a ekonomové začínají mluvi o recesi amerického hospodářství. Také ministr financí Spojených států Henry Paulson se přidal s varováním, že krize může být nejdelší za posledních 20 let. Podle něj tomu pomáhá globalizace světa. Naopak podle Mezinárodního měnového fondu to zas tak strašné nebude, recese Americe nehrozí. Ve své nové knize píše bývalý šéf Fedu Alan Greenspan, že by americká centrální banka musela zvýšit úrokové sazby na dvouciferná procenta, aby udržela inflaci do dvou procent. Greenspan předpokládá, že USA čeká dlouhé období zvýšené inflace. Fed ale krátce na to udělal přesný opak a trhy překvapil snížením základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu na 4,75 procenta, čímž se snažil povzbudit úvěrový trh. Snížení úrokových sazeb dále oslabilo dolar a ten při svém pádu katapultoval ceny zlata na 28leté maximum. Provázanost světového trhu se ukázala na případu britské hypoteční banky Northern Rock, která zažila run. Kvůli akutnímu nedostatku financí se za vklady v této bance zaručila vláda. Před pobočkami se tvořily fronty stovek lidí, kteří si vybírali své vklady. Ačkoliv takový zásah státu někteří ekonomové kritizovali, ještě zásadnější krok měl teprve přijít.

Říjen 2007

Hned první říjnový den sdělila největší švýcarská bankovní skupina UBS, že propustí část svých zaměstnanců a obmění management. UBS totiž kvůli špatným investicím v souvislosti s americkými rizikovými hypotékami musela odepsat čtyři miliardy švýcarských franků z hodnoty svých cenných papírů. Před dalším vývojem varuje ministr financí Spojených států Henry Paulson. Ten řekl, že krize ještě zdaleka není překonaná, jak si mnozí myslí. Krize na trhu bydlení podle něj silně ovlivní ekonomiku. Ačkoliv krize snížila cenu nemovitostí, jejich zářijový prodej se v Kalifornii meziročně snížil na polovinu. 19. října se dolar propadl pod hranici 19 CZK/USD. Pád americké měny pomohl k růstu ceny ropy v dolarovém vyjádření, která tak poprvé překonala 90 dolarů za barel. Ačkoliv se dolar pohybuje na nejnižší historické úrovni, den po překonání 19korunové hranice přispěchal Mezinárodní měnový fond s tvrzením, že dolar je stále nadhodnocený. Padající měna přiměla ropný kartel OPEC přemýšlet o tom, zda nehodnotit cenu ropy podle koše měn namísto dolaru. Ten podle OPECu kvůli svému poklesu, cenu ropy zkresluje. Americké problémy zatím na vývoj české burzy nemají vliv. 29. října překonal index PX pražské burzy 1940 a posunul své historické maximum. O den později však odstartoval pád burzy, který s menšími přestávkami pokračoval až do závěru ledna.

krize_PX-630.gif

Předposlední říjnový den oznámil svůj konec ve funkci generálního ředitele gigantické americké investiční banky Stanley O'Neal. Stalo se tak poté, co banka ve třetím čtvrtletí vykázala obrovskou ztrátu. Ztrátu utrpěla ve třetím čtvrtletí také investiční část Deutsche Bank.

Listopad 2007

Druhá polovina listopadu přinesla zprávu OECD, která odhadla možné ztráty z hypoteční krize až na 300 miliard dolarů. Navíc podle OECD trh bydlení to nejhorší teprve čeká. Dolar během měsíce pokračoval v poklesu a 21. listopadu se dokonce dostal pod hranici 18 CZK/USD. Kromě dolaru padaly i ceny amerických akcií. Dow Jonesův index se dostal na úroveň, kde byl naposledy v dubnu. Za poklesem stojí především finanční instituce.

Prosinec 2007

Přes zářijovou pomoc vlády a Bank of England se britská hypoteční banka Northern Rock dostala na pokraj bankrotu. Tamní vláda připravila zákon, podle kterého by banka mohla být zestátněna, pokud by se pro krachující ústav nenašel soukromý kupec. Podle údajů zveřejněných dne 6. prosince se počet zabavených domů v USA dostal na rekord. Podíl nově zahájených exekucí na celkovém počtu hypoték se v období červenec až září vyšplhal na rekordních 0,78 procenta a ve srovnání se stejným obdobím o rok dříve vzrostl o 0,32 procentního bodu. Ve stejný den představil americký prezident George Bush svůj plán na pomoc lidem, kteří se do problémů dostali. Plán mimo jiné zahrnoval i pětileté zmrazení hypotečních sazeb.Ekonomové ho však kritizovali za odklon od volného trhu a vynucování vládního řešení. Největší švýcarská bankovní skupina UBS oznámila, že kvůli hypoteční krizi musí odepsat dalších deset miliard dolarů.

Centrální banka Spojených států Fed pokračovala ve snaze zjednodušit přístup k další likviditě a 11. prosince snížila základní sazbu o dalších 0,25 procentního bodu. V polovině měsíce pak Ameriku vystrašil bývalý šéf Fedu Alan Greenspan, který prohlásil, že v USA se objevují příznaky stagflace. Padající dolar zaznamenal první "úspěch". Ve třetím čtvrtletí byl deficit amerického běžného účtu díky levnějšímu vývozu nejnižší od roku 2004. V uplynulých letech přitom schodek rostl stále na nová a nová maxima. Slabá americká měna však neprospěla ceně zlata, ta se v závěru roku dostala na další rekordní hodnoty. Obavy o stagnaci ekonomiky spojenou s vysokou inflací poslal dolů ceny amerických akcií. Ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strausse-Kahn uvedl 21. prosince, že krize amerického trhu s hypotékami narušila hospodářský růst i v Evropě.

Leden 2008

Hned na začátku roku se cena ropy přehoupla přes magickou hranici 100 dolarů za barel. Dobré náladě nepřidala ani zpráva o americké nezaměstnanosti. Ta se na konci roku 2007 překvapivě vyšplhala až na pět procent. Analytici Merril Lynch pak i přes nesouhlas dalších ekonomů oznámili, že ekonomika USA je již v recesi. Prezident George Bush se možné recese zalekl natolik, že začal připravovat rozsáhlé daňové úlevy, jen aby podpořil domácnosti v utrácení. Pozadu nezůstal ani šéf Fedu Ben Bernanke, podle kterého je další snížení úrokových sazeb nezbytné. Pražská burza ztratila v prvních třech dnech nového roku tři procenta, což byl nejhorší začátek roku v její hostorii a ve svém propadu vytrvale pokračovala. Burza klesala spolu s celým světem, když akciové trhy tlačily dolů zprávy z USA. Akcie v Japonsku dokonce klesly až na 17měsíční minimum. Rekordně silná koruna, které k historickým maximům pomohl padající dolar, byla podle anayltiků už v polovině ledna překoupená. Další vývoj ale ukázal, že oslabování ani po třech měsících nepřišlo. Do hry opět vstoupil bývalý šéf Fedu Alan Greenspan, když prohlásil, že Amerika už možná v recesi je. Špatné zprávy pak ještě zostřily výsledky amerických fiannčních institucí Citigroup a Merrill Lynch, které v posledním čtvrtletí uplynulého roku vykázaly shodně ztrátu téměř 10 miliard dolarů. 18. ledna přišel americký prezident Bush s konkrétnější představou oživení ekonomiky. Tu by podle něj mělo zachránit 145 miliard dolarů, které půjdou na daňové úlevy a další opatření. Další vlnu propadů na akciových trzích prožila Praha 21. ledna, kdy index PX klesl o 4,62 procenta. Do pádu trhů vstoupil neočekávaných krokem Fed, který na svém mimořádném zasedání snížil klíčovou o 0,75 procentního bodu na 3,5 procenta. Zásah Fedu ale nepomohl na dlouho a burzy se opět vydaly směrem dolů. Další negativní zprávou byly údaje o prodaných rodinných domech v USA. Prodej se za rok 2007 propadl o více než čtvrtinu. Další data hovořila o tom, že meziroční růst HDP ve Spojených státech poklesl ve čtvrtém čtvrtletí na pohých 0,6 procenta. Fed následně přikročil k dalšímu snížení klíčové sazby až na tři procenta.

Únor 2008

Poprvé za posledních 4,5 roku se počet pracovníh míst v USA snížil. Největší pokles zaznamenalo stavebnictví. Snížení tempa americké ekonomiky se odrazilo i ve výhledu federálního rozpočtu Spojených států. Prezident George Bush přiznal, že jeho schodek bude téměř dvakrát vyšší než původně plánoval. Krize a obavy z ní nepřestávaly ovlivňovat dění na burzách nejen v USA. Ve snaze zabránit dalším propadům ekonomických čísel schválil americký Kongres 152miliardový balíček na podporu ekonomiky. Akciím to však příliš nepomohlo a index Dow Jones zažil počátkem února nejhorší týden v posledních pěti letech. Podle Bushe má ale zámořská ekonomika silné základy. Krize se nevyhla ani švýcarským bankám. Credit Suisse, která je ve Švýcarsku druhá největší, prodělala splasknutí zisku na čtvrtinu. Narozdíl od mnohých dalších se však nepropadla do ztráty. Největší banka země helvétského kříže, UBS, zaznamenala v podledním čtvrtletí předešlého roku ztrátu ve výši 11,3 miliardy dolarů. Dolar srážený krizí přinesl jednu pozitivní zprávu. V roce 2007 se poprvé za šest let snížil obří deficit amerického obchodního deficitu. Šéf americké centrální banky Ben Bernanke prohlásil v polovině měsíce před americkými senátory, že ekonomika by se mohla zvednout do půl roku. Čeští centrální bankéři se naproti tomu o vývoj tuzemské ekonomiky neobávají. Naopak spotřebitelská důvěra v USA se v únoru dostala na nejnižší bod za posledních 16 let. Největší hypoteční ústav v USA Countrywide Financial zaznamenal na začátku roku rekordní podíl zabavených nemovititostí kvůli nesplácným hypotékám. Britská vláda se v polovině měsíce rozhodla, že krachující banku Northern Rock "dočasně" znárodní, a to i přes protesty akcionářů. Další ranou pro bankovní sektor přinesla zpráva o odpisu investic švýcarské banky Credit Suisse za téměř 3 miliardy dolarů. Banka navíc oznámila, že ve svých účetních knihách našla chyby. Americká centrální banka Fed se rozhodla snížit odhad růstu ekonomiky USA. Se snížením odhadu růstu přispěchala také Evropská komise. Stejně jako Fed také zvýšila odhad inflace. Vlastník Komerční banky francouzská Société Générale oznámila, že v posledním čtvrtletí roku 2007 se její ztráta vyšplhala na téměř 3,5 miliardy eur. Legendární bývalý šéf Fedu ke konci února prohlásil, že se americká ekonomika zkrize bude vzpamatovávat delší dobu, než je obvyklé.