wz

 

 

8.12.2006 11:35:00
Lehman Brothers: Růstová dráha eura je u konce, příští rok přijde oslabení

Růstové rally eura je skoro u konce, uvádí investiční banka Lehman Brothes. Společná evropská měna by v příštím roce měla skončit svou sedmiletou šňůru zpevňování vůči japonskému jenu a roční posilování k dolaru. Lehman Brothers očekává, že euro v roce 2007 oslabi k dolaru o 4% a vuci jenu dokonce o 12%.Duvodem ma byt konec utahovani menove politiky.

 


15.12.2006  

Americké akcie po více jak dvou hodinách obchodování mírně posilují poté, co index cen spotřebitelů zůstal za listopad beze změny. Zvyšuje se tak šance, že FED v příštím roce sníží úrokové sazby. Jádrový index pak vzrostl o 0,1 %. Index Dow Jones aktuálně posiluje o 0,36 %, širší S&P 500 roste o 0,31 % a technologický Nasdaq přidává 0,5 %. Akcie největšího výrobce grafického software, společnosti Adobe Systems, posilují o téměř 5 % na částku 42,71 USD poté, co společnost očekává v příštím roce až 15% nárůst tržeb. Ve 4Q čistý zisk vzrostl o 16 % na 181,86 milionů USD neboli 30 centů na akcii z předchozích 156,25 milionů USD. Čtvrtletní tržby vzrostly o 34 % na 686,18 milionů USD z loňských 510,347 milionů USD. Analytici z Piper Jaffray zvýšili cílovou cenu těchto akcií na 51 USD z předchozích 45 USD.

Nedaří se naopak akciím Black & Decker, největšího amerického výrobce elektrického nářadí, které se propadají o téměř 10 % na částku 78,8 USD poté, co snížila svůj odhad zisku pro 4Q, když očekává zisk v rozmezí 1,3 až 1,35 USD, zatímco předchozí odhad činil zisk až 1,9 USD.

 

Viktor Růžička, Patria Direct


15.12.2006  

Během pátku se dolar obchoduje nervózně. Volatilita je značná kvůli zveřejnění důležitých dat. Během dopoledne dolar k euru ještě pokračoval v růstu a na čas se usadil mírně nad hranicí 1,3100 USD/EUR. Data o americké inflaci ale přinesla propad na 1,3180. Index cen spotřebitelů v listopadu meziměsíčně stagnoval, když trh čekal růst o 0,2 %. Jádrový index vzrostl o 0,1 %, opět pod odhadem 0,2 %.

Čisté nákupy amerických cenných papírů zahraničními subjekty za říjen zaostaly za očekáváním, když klesly na 62,2 mld. USD. To však kurz příliš neovlivnilo. Naopak průmyslová výroba listopadovým růstem 0,2 % překonala konsensus na 0,1 %. dolar se postupně otřepával z propadu, když ale spíše než růst průmyslu zafungoval výběr zisků z předchozího růstu eura.

Koruna dnes proti dolaru oslabila na 21,10 CZK/USD, právě kvůli pohybu na USD/EUR. Kurz české měny k euru dnes zůstal silný a zavíral 27,68 CZK/EUR. Žádné nové zprávy na trh nepřišly (více ZDE).

 

Tomáš Vlk, Patria Online


15.12.2006 16:26:00
Citigroup: Euro v roce 2007 možná oslabí až na 1,26 USD/EUR

Citigroup očekává v příštím roce oslabení eura k dolaru. Podle Stephena Halmaricka, analytika Citigroup Australia, je velmi pravděpodobné, že ECB sazby na začátku příštího roku zůstanou beze změny.

 

Patria OnLine


 

18.12.2006  

Korunou je trh již pravděpodobně přesycen - měna začíná slábnout

Korunový trh dnes již nasával vánoční atmosféru plnými doušky, neboť kurz české měny v podstatě jen stagnoval se závěrem na 27,72 za euro. dolar po negativní zprávě o vysokém deficitu běžného účtu platební bilance USA za 3. čtvrtletí ve 14:30 sice dosáhl denního minima 1,3120 USD/EUR, nicméně později začal posilovat na aktuální kurz 1,3059 USD/EUR. Pohyb na eurodolarovém trhu potom pro korunu znamená oslabení o deset haléřů na 21,22 Kč/USD.

Česká měna také odpoledne pouze kopírovala vývoj ostatních měn v regionu. Obrat ve vývoji za půl dne zaznamenal především polský zlotý, který začal oslabovat k euru na 3,80 PZL/EUR. Maďarský forint nereagoval na rozhodnutí MNB neměnit úroky a podobně jako koruna stagnoval. Česká měna se drží v blízkosti rekordně silných úrovní a jakékoliv domácí události (politika, makroekonomika) ji zjevně nechávají klidnou. Nejen v ČNB a mezi exportéry se ale objevují názory, že je koruna již příliš silná, a to s ohledem na domácí politickou situaci (Mirek Topolánek se pokouší sestavit vládu – seznam ministrů předloží prezidentovi ve čtvrtek), resp. na nejistotu ohledem termínu přijetí eura (citace např. investiční banky Calyon). Zítra žádné domácí zprávy nečekáme, koruna by měla zůstat klidná kolem 27,70 za euro.

Běžný účet platební bilance Spojených států se ve třetím čtvrtletí vyšplhal do deficitu 225,55 mld. USD, což je mírně nad odhady analytiků. dolar sice reagoval logickým oslabením na denní minima, nicméně později se vydal opačným směrem a k euru posiluje zpět na páteční závěrečné úrovně. Zdá se, že po propadu na letošní minima dochází k silnější korekci, která se buď zastaví kolem technických úrovní 1,2990 USD/EUR nebo bude pokračovat. Při překonání 1,2990 bychom ale hovořili již o změně vývojového trendu spíše než o korekci. Zítra očekáváme kurzové výkyvy na eurodolaru opět až odpoledne po zveřejnění amerických makrodat.

 

Radim Krejčí, Patria Online


5.1.2007  

Americký dolar v pátek rozšiřuje své zisky a dostává se až k psychologické hranici 1,3000 USD/EUR. Dalším pozitivním impulsem byl počet nových pracovních míst v USA. Prosincový výsledek 167 tisíc vysoce překonal očekávaných 100 tisíc. Vedle indexu nákupních manažerů v průmyslu tedy i druhé důležité číslo týdne dopadlo pro dolar pozitivně.

Ke koruně se dolar dostává na 21,25 CZK/USD a vzdaluje se historickým minimům, když se ještě ve středu obchodoval až kolem 20,65. Přes další posilování americké měny se kurz CZK/EUR drží na podobných úrovních jako včera při závěru, tedy 27,65, měny v regionu mažou dopolední ztráty.

 

Tomáš Vlk, Patria Online


11.1.2007  

ECB není ostražitá, BoE překvapivě byla... euro se propadá vůči dolaru, klesá i ke koruně

 

 

Hlavní událostí dnešního dne bylo zasedání ECB. Trochu jsme sázeli na výsledek pozitivní pro euro, k tomu se možná klonil i trh, když euro proti dolaru dopoledne mírně získávalo. Pak trhy zaskočila britská centrální banka. BoE prekvapila zvýšením sazeb o 25 bodů, čekalo se, že sazby zůstanou beze změny. Tento krok nezpůsobil jen posílení libry, ale zahýbal i eurodolarem - euro dál posílilo díky spekulacím na možnou spojitost s následným rozhodnutím ECB.

ECB sazby podle očekávání neměnila a zisky eura pak nevydržely dlouho. Nejprve přišly lepší žádosti o dávky v nezaměstnanosti v USA a situaci poté naplno strhl na stranu dolaru komentář šéfa ECB Tricheta. V něm nezaznělo klíčové slovo "ostražitost", které je vykládáno jako "růst sazeb příští měsíc". Trichet sice upozornil, že sazby jsou nízko a že měnová politika zůstává akomodativní, to však bývá standardní součást rétoriky v poslední době a má prakticky o neutrální dopad.

Signál z ECB, že sazby půjdou znovu nahoru podle původního očekávání, tedy až v březnu, zchladil naděje na únorový termín. Euro tak prudce propadlo k dolaru (aktuálně už na 1,2892 USD/EUR) a obrátilo směrem dolů i proti střední Evropě.

Koruna dnes nejprve k euru ztrácela a podobně jako včera se blížila úrovni 27,80. Odpolední propad eura jí ale pomohl ztráty smazat a dostat se na 27,67 CZK/EUR, což znamená růst i v mezidenní bilanci. Další vývoj koruny bude zřejmě nadále značně ovlivněn eurodolarem, který po dnešních událostech vykazuje vyšší volatilitu. Zítra nejsou na programu žádné domácí události, ve světě bude pozornost upřena na americké maloobchodní tržby. koruna k dolaru dnes oslabuje na 21,46 CZK/USD.

 

Tomáš Vlk, Patria Online


 

Koruna zná jen jeden směr, střední Evropa se bojí Fedu

30.1.2007  

Také úterní dopoledne je pro korunu ztrátové. Ráno nevyšel pokus o korekci a česká měna znovu ztrácí půdu pod nohama. Nadále schází zprávy z domácí ekonomiky, ale kurz koruny stejně určuje hlavně zahraničí. Jsou to pozitivní očekávání ohledně americké ekonomiky, která tlačí tamní výnosy vzhůru a tím podporují další prodeje středoevropských měn.

Dnes je na programu za mořem index spotřebitelské důvěry za leden. Měl by to být zatím jen "předkrm" před zítřejším Fedem, čtvrtečním ISM a páteční nezaměstnaností. Právě stále větší pravděpodobnost, že americká ekonomika je na tom tak dobře, že ji Fed nebude muset podpořit nižšími sazbami, vyvíjí tlak na emerging měny. Jednání Fedu tak bude klíčovou událostí i pro korunu.

Patria Online

 

 


Fed sazby neměnil, čeká pokles inflace i ekonomického růstu

1.2.2007  

Měnový výbor amerického Fedu včera podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny. Hlavní referenční sazba tak zůstává na 5,25 %. Pozornost přilákal hlavně doprovodý komentář, který se nakonec stal zdrojem dalšího oslabení dolaru. Fed uvedl, že inflační tlaky se budou pravděpodobně zmírňovat. Celkové hodnocení ekonomiky zůstalo stejné, Fed čeká mírný růst, částečně přetrvávají inflační tlaky. Případné utažení měnové politiky bude záviset na výhledu růstu a inflace. Trh nemovitostí se podle Fedu stabilizuje, což je dobrá zpráva pro výhled ekonomiky.

Rétorika Fedu byla očkávána o něco více jestřábí. Po dobrých datech z ekonomiky někteří hráči začali koketovat s myšlenkou vyšších sazeb. Tyto naděje Fed ztlumil.

 

Tomáš Vlk, Patria Online

 

 


Ekonomika USA v loňském roce: o rychlostní stupeň rychleji než Evropa

1.2.2007

Hrubý domácí produkt USA se v loňském roce zvýšil o 3,4 procenta po růstu o 3,2 procenta v roce 2005. V samotném 4. čtvrtletí HDP stoupl o 0,9 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem (anualizovaná mezikvartální změna činí 3,5 procenta), resp. 3,4 procenta meziročně. Příznivý obraz nabízí i pohled pod povrch celkových čisel.

 

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/komentare_zobraz.asp?ka=1182641


Zrychlující Amerika... a další ekonomické zprávy

1.2.2007

Růst HDP v USA za poslední čtvrtletí minulého roku zrychlil na 3,5 % meziročně. Za celý rok pak růst HDP dosáhl 3,4 % po růstu o 3,2 % v roce 2005.
(více ZDE)

České ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu HDP pro tento rok na 5,0 %. Stejného výsledku má být dosaženo také v roce 2008. Odhad inflace je oproti tomu předchozímu naopak nižší.
(více ZDE)

Stabilní sazby Fedu. Americký Fed ponechal úrokové sazby podle očekávání beze změny. Poukázal na inflaci, která by měla postupně zvolňovat společně s ekonomikou. Naopak trh nemovitostí se stabilizoval.
(více ZDE)

Slovenský státní rozpočet za leden dosáhl přebytku 2,9 miliardy SKK, to je výrazně horší výsledek než před rokem.

Ruský HDP za loňský rok poprvé překročil hranici 1 bilionu dolarů. Jeho růst zrychlil na 6,7 % a ruská ekonomika tak prodlužuje období výrazného růstu už na 8 let.
(více ZDE)

OPEC dnes omezuje těžbu o půl milionu barelů denně. Jde o krok dohodnutý už prosinci, kartel se tak snaží bránit cenám ropy v dalším poklesu.

clanek
 


Evropské trhy dneškem zaznamenaly největší dvoudenní propad za poslední 4 roky

Evropské trhy dnes pokračovaly ve svém oslabení, které včera odstartoval výprodej v Číně. Zaznamenáváme tak největší dvoudenní ztrátu za téměř čtyři roky, při nadstandartních objemech obchodování. Nervozita investorů se dalším dnem projevovala u akcií těžebních společností, které jsou z velké míry závislé na ekonomickém vývoji v Číně. Akcie společnosti Xstrata dnes ztrácejí 3,4 %, Anglo American Plc klesá o dalších 3,6 %, BHP Billiton o 2,8 %. Cena mědi na komoditních trzích navíc také oslabuje. V rámci evropské padesátky ztrácejí dnes nejvíce akcie banky HBOS (-4,6 %), když banka odhaduje menší zájem o půjčky v roce 2007. Další britský bankovní gigant - Barclays Plc - navázal oslabením o 3,7 %.

Akcie německé energetičky E.ON dnes korigují o 4 %, když italský konkurent Enel koupil téměř 10% balík akcií ve španělské společnosti Endesa, o který se i E.ON chtěl ucházet. Německá Deutsche Bank pak oslabuje o 3,3 % po sníženém doporučení od analytiků skupiny Merrill Lynch. Celoevropský index DJ Stoxx 50 tak dnes ztratil 1,8 %, německý index DAX ubírá 1,5 %, francouzský CAC 40 klesl o 1,3 %, britský FTSE 100 index o 1,8 %.

28.2.2007  

Herbert Krpeš, Patria Direct

Analytici: Vliv Číny na světové akciové trhy bude narůstat

Hongkong/Londýn 28. února (ČTK) - Vliv Číny na chování investorů a na vývoj akciových trhů ve světě zřejmě stále poroste. Shodují se na tom analytici, podle nichž mnohé naznačil úterní výprodej akcií ve světě. Ten může podle některých názorů pokračovat. Vliv Číny ale prý nelze přeceňovat, protože její trh je mnohem méně likvidní než trhy vyspělých zemí.

"Aby Čína vedla Spojené státy, to je neuvěřitelné. To jsem ještě neviděl, nikdy," poznamenal Kchiem Do z banky Baring Asset Management. "Americký trh už se ale začal strachovat o problémy s bankovními půjčkami horší kvality," dodal.

Akcie v New Yorku v úterý oslabily o více než tři procenta, v jednu chvíli pak ztráty přesahovaly i čtyřprocentní hranici. Následovaly tak propad o téměř devět procent, který zaznamenala burza v Šanghaji. Ta přitom za poslední rok zpevnila asi o 130 procent a mezi investory už začaly sílit obavy, že v brzké době čeká trh výraznější korekce.

Výprodej se dnes rozšířil na další asijské země, Čína sama už dnes dál neoslabovala. Naopak začala ztráty smazávat a její hlavní index vzrostl asi o čtyři procenta. Výprodej částečně podpořily spekulace, že se čínská vláda chystá přijmout opatření proti spekulantům, což by investory nutilo, aby se na trhu zdrželi delší dobu.

Ratingová agentura Standard & Poor's nicméně varuje, že výprodej akcií na čínském trhu ještě nemusí být u konce. Pokud by Peking prosadil své záměry a skutečně investice na tamním trhu začal nějak omezovat, další výprodej je podle S&P téměř jistý.

"Podobná opatření by zřejmě čínský trh ještě oslabila a nakonec by možná byly nutné ještě další kroky, aby se podařilo zastavit zvýšenou spekulaci," píše se ve zprávě, kterou S&P zaslala ČTK. Reakce světa na úterní výprodej ale byla i podle názoru S&P poněkud překvapivá, takže s vlivem Číny je nyní prý už nutné počítat.

"Tento neklid považujeme spíše za korekci v rámci dlouhodobého býčího trhu, než za počátek výraznějšího poklesu," poznamenal Alec Young, který má v rámci S&P na starosti výzkum akciových trhů. Investoři podle něj mají asi největší obavy z toho, že když Čína v posledních letech pomohla světu růst, může ho stáhnout i do recese.

28.2.2007  

ČTK

 

 

OECD: USA se letos vyhnou recesi, v roce 2009 se vzchopí

4.6.2008 12:02

Spojené státy se letos vyhnou recesi, ačkoli se nacházejí v epicentru finanční krize. Americká ekonomika klesne sice v tomto čtvrtletí klesne, ale poté se vrátí k růstu, uvedla ve středu podle agentury Reuters Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Americká ekonomika letos podle odhadu OECD zpomalí růst na 1,2 % z loňských 2,2 %.

OECD ve své pololetní prognóze předpověděla, že HDP v USA poroste pomalým tempem i v příštím roce, konkrétně o 1,1 %. V posledních 2-3 kvartálech roku 2009 by však mělo dojít k solidnímu oživení. "Po letošním zpomalení by se měl reálný růst HDP v příštím roce postupně vracet k potenciálu," píše OECD ve zprávě.

OECD nicméně načrtla obrázek ekonomiky v "epicentru finanční krize", jež čelí značným obtížím. "Finanční krize vede k úvěrové tísni, pokles cen nemovitostí sráží majetek domácností a prudký nárůst cen komodit nahlodává disponibilní příjmy pracujících," uvedla OECD.

Podle OECD má nezaměstnanost v USA letos stoupnout na 5,4 % z loňských 4,6 % a v roce 2009 má dosáhnout až 6,1 %. Tento nárůst se na druhé straně propojí s podstatným propadem produkce a stabilizací cen komodit, což zmírní inflační tlaky. "Měnová politika by si měla udržet současný prorůstový postoj až do chvíle, kdy se uchytí oživení ekonomiky. Až se podmínky vrátí do normálu, měly by úrokové sazby bez odkladu stoupnout," říká zpráva OECD.
 


 

 

FinWeb.cz  22. 7. 2008  22:26  (aktualizováno: 22. 7. 2008  22:24)MMF: Kurz eura je příliš vysoký

Podle Mezinárodního měnového fondu je evropská měna nadhodnocená, zatímco dolar se blíží rovnovážnému stavu.

reklama

WASHINGTON 22. 7. 2008 (iHNed.cz)

Kurz eura je nyní příliš vysoký, zatímco dolar se ve střednědobém výhledu blíží rovnovážnému stavu. Řekl to v úterý náměstek výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) John Lipsky. Velmi podhodnocený je ale podle něj stále kurz čínské měny jüan, i když měna postupně zpevňuje.

 

Minulý týden se euro vůči dolaru vyšplhalo na nový rekord nad 1,60 USD/EUR, od té doby ale zamířilo zpět pod tuto úroveň. Exportéři v eurozóně si ale dlouho stěžují, že příliš silný kurz jim vadí čím dál víc.


 

 

USA: Spotřebitelská důvěra v červenci vzrostla, poprvé od prosince

29.7.2008 16:36

Americký index spotřebitelské důvěry v červenci neočekávaně stoupl na 51,9 bodu z 16letého minima 51,0 bodu dosaženého v červnu. Důvěra spotřebitelů ve Spojených státech vzrostla s tím, jak mírně ustoupily obavy Američanů z inflace, uvedla podle Reuters skupina Conference Board.

Index spotřebitelské důvěry svým červencovým růstem překvapil analytiky oslovené agenturou Reuters, kteří naopak očekávali pokračování sestupného trendu započatého letos v lednu a pokles na 50 bodů z pro červen původně uváděných 50,4 bodu.

(Zdroj: Reuters)


 

Dolar na novém maximu k euru

 

23. 10. 2008

Americký dolar se dnes vyšplhal na nové dvouleté maximum vůči euru i koši předních měn. Mnozí investoři nyní prodávají riziková aktiva a nakupují dolary a japonské jeny, které považují za bezpečné útočiště v době obav z recese světové ekonomiky.


 

USA: Maloobchodní tržby nečekaně přerušily šest měsíců trvající pokles

12.2.2009 15:19

Maloobchodní tržby v USA v lednu meziměsíčně nečekaně vzrostly o 1 % po prosincovém sestupně revidovaném propadu o 3 %. Analytici přitom očekávali pro leden naopak jejich pokles, a to o 0,8 %.

Důvodem pravděpodobně byla aktivizace spotřebitelů díky lednovým slevám, které tak vyhnaly růst maloobchodních tržeb na čtrnáctiměsíční maximum a zastavily jejich rekordní šestiměsíční nepřetržitý pokles. Růst tržeb rovněž podpořil nárůst cen benzínu. Prodej benzinu vzrostl o 2,6 % a zaznamenal nejvyšší přírůstek za sedm měsíců, jímž vystřídal prosincový propad o 15,6 %.

Po vyloučení tržeb z prodeje vozidel a jejich součástí vzrostly v lednu maloobchodní tržby o 0,9 procenta, v prosinci přitom zaznamenaly tržby v této oblasti rekordní propad o 3,2 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, MediaFax, ČTK)


Dolar je na tříletém maximu, koruna bojuje se strachem investorů

Dolar se v pondělí vyšplhal až na tříleté maximum vůči koši šesti dalších předních měn. Zpráva o rekordní ztrátě americké pojišťovny AIG posílila obavy z růstu finanční krize. To zvýšilo averzi investorů k riziku a podpořilo poptávku po americké měně, která je považována za bezpečnou investici. Koruna se naopak vyrovnávala s nedůvěrou k měnám států střední a východní Evropy.

Novinky, ČTK             pondělí 2. března 2009, 18:28