wz

 

BIG BEN: S konspiračními teoriemi opatrně

19. prosince 2011
 
Jsou napínavé, přitažlivé a nakažlivé. Nejnovějším nakaženým v mém okolí je psychoterapeut, který je rozesílá pacientům, nejspíš aby je pak mohl léčit z deprese a paranoie (skvělý nápad, jak si udržet živobytí). Povídáme si teď konkrétně o konspiraci mocných amerických kruhů na zhroucení newyorských "dvojčat".

To se podle ní nemohlo stát, jak se oficiálně uvádí, protože je v něm několik nevysvětlených nesrovnalostí a protože oficiální verzi nevěří třetina Američanů, včetně jednoho známého pravicového kongresmana. Dokazuje se to klasickým pravidlem známým jako "Occamova břitva", pojmenovaným podle anglického filozofa 14. století a znamenajícím, že čím je vysvětlení jednodušší ("oholené" o zbytečnosti), tím pravděpodobnější.

Tím komplikovaným (a tudíž nepravděpodobným) vysvětlením zde je, že skupina Arabů unesla čtyři dopravní letadla plná pasažérů, dvěma vlétla do newyorských dvojčat, jedním do Pentagonu a čtvrté se zřítilo, za kolosální neschopnosti zkoprnělých bezpečnostních složek.

V té jednodušší (a tudíž pravděpodobnější) variantě útoky provedlo dokonale sehrané a maskované spiknutí CIA, FBI a Bushovy vlády (Bush sám si přesně v tu dobu povídal se školáky mimo Washington – jasný důkaz jeho komplicity) a to (stručně) takto: Spiklenci do dvojčat před náletem dopravili, rozmístili a pak odpálili 60 000 tun výbušnin, nepozorovaně. Zároveň do nich střelili dálkově řízené explozivní letouny, maskované jako dopravní, aby to jako teroristický úrok vypadalo. Do Pentagonu vystřelili raketu. Zfalšovali desítky zvukových záznamů telefonátů údajných pasažérů. Do Pentagonu na místo zásahu umístili falšované ostatky, které pak příbuzní identifikovali jako patřící registrovaným pasažérům onoho letadla. Sepsali 300 000 stránek dokumentů podporujících oficiální verze. Zničili veškeré stopy, které by mohly vést k odkrytí konkrétních spiklenců za konkrétní činy. Ovládli, zcenzurovali a zmanipulovali oficiální západní média tak, aby neuváděla jinou než oficiální verzi. To vše proto, aby mohli rozpoutat války na Středním východě. A dopustili se tím nejhoršího představitelného zločinu: vraždy tisíců vlastních občanů.

Jednoduché, pravděpodobné, věrohodné a logické, máte-li na konspirační teorie chuť a talent. Problém to má jen jeden: Nemáte žádný konkrétní důkaz konkrétního činu, který by implikoval konkrétní osobu nebo skupinu osob. Ale nevadí. To samo je důkazem, jak je to spiknutí dokonalé, protože spiknutí jsou svou přirozeností tajná a čím tajnější, tím dokonalejší. Důkazem spiknutí bude jistě i nová anglická kniha The Eleventh Day, jejíž autoři Anthony Summers a Robbyn Swan ověřují fakta a dohady obou stran a konspirační teorii ukládají k odpočinku, jak hezky praví anglické úsloví.

To ještě nedokazuje, že se žádné konspirace nedějí. Dokazuje to jen, že víra v existenci konspirací obecně nestačí jako důkaz jakékoli konspirace konkrétní. Existence západní demokracie totiž stojí na tom, že dokud se něco někomu neprokáže, nemůže být z toho viněn. Fakty nepodložená konspirační teorie braná vážně umožňuje komukoli vinit kohokoli z čehokoli – bez důkazů. A tam končí civilizace.

Vyšlo v MFDnes

Převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora

 
Benjamin Kuras