wz

 

Začíná konec americké éry?

 

Vídeň (zpravodaj ČTK) - Překročila Amerika svůj zenit? Prožíváme konec americké éry? Tyto otázky dnes klade v souvislosti s nynější krizí na finančních trzích rakouský deník Die Presse v úvaze, které věnuje celou titulní stranu. Zároveň však připomíná, že Spojené státy se už vypořádaly s řadou krizí a budou zřejmě schopny překonat i tu nynější.

Mnohé nasvědčuje tomu, že jsme skutečně svědky hroucení impéria: Spojené státy zřejmě přehnaly své rozpínání a navíc se objevily nové supervelmoci, konstatuje list. Připomíná, že se množí příznaky hluboké krize: banky krachují, kurzy akcií padají, státní dluhy rostou do astronomické výše, dolar oslabuje. Navíc se vytrácí i zahraničněpolitická schopnost USA prosadit své záměry.

Po celém světě se mluví o poklesu významu USA, o konci unipolárního uspořádání světa, o tom, že se rýsují obrysy nového pořádku - postamerického. Pravda je, že Čína už dnes představuje takovou sílu, že si bez jejího vlivu nelze prakticky nic představit. Světovou mocností se stává Indie, do popředí se znovu vrací i Rusko.

Jenže je třeba připomenout, že o ztrátě vedoucího postavení Spojených států se nespekuluje poprvé. Amerika už po válce překonala tři velké výzvy: v roce 1957 to byl šok z prvního sovětského sputniku, v 70. letech ropná krize a na konci 80. let japonské nákupy velkých amerických firem.

Amerika už prostě překonala jiné krize. V 70. letech překročila míra nezaměstnanosti deset procent, inflace dosahovala dvoumístných hodnot a k tomu se ještě přidala ztráta vojenské neporazitelnosti a údajné morální převahy po porážce ve Vietnamu. Po aféře Watergate byla silně otřesena důvěra v politický systém země. Ale Amerika se vždy vzpamatovala, potíže překonala a získala nové sebevědomí.

I teď jsou Spojené státy stále největší světovou ekonomikou a produkují víc než čtvrtinu globální výroby. Čína i při dosavadním tempu růstu dosáhne v roce 2025 teprve poloviny amerického HDP. Američané jsou nadále v čele vývoje nových technologií a ve vojenské oblasti představují samostatnou kategorii.

A přesto se právě vojensky USA dostaly do vážných problémů. Zabředly do konfliktů v Iráku a v Afghánistánu natolik, že i regionální mocnost jako Írán může najednou beztrestně provokovat. Rusko znovu tvrdě bojuje o své sféry vlivu a představa, že s pádem komunismu budou všechny státy už jen demokratické, je silně otřesena. Čína a Rusko dokazují, že i s autokratickými režimy je možné dosahovat hospodářských úspěchů.

Čína dnes drží asi 1,7 bilionu amerických měnových rezerv a vlastně zčásti ručí za obrovské zadlužení USA. To dělá Ameriku závislou a vnucuje otázku, co by se stalo, kdyby Čína americké dluhopisy prodala. Tak jednoduché to ale v dnešním provázaném světě není. Čínský hospodářský zázrak by se totiž bez odbytišť v USA zhroutil. Spojené státy prostě nelze jen tak snadno odepisovat, uzavírá Die Presse.

Rakouský investiční bankéř Walter Schuster pak v rozhovoru pro list Der Standard poukazuje na schopnost Američanů řešit krizové situace rázně a rychle. "V Americe jsou mnohem radikálnější než v Evropě při překonávání problémů. Řešení jsou bolestivá, stojí krev, pot a slzy, ale jsou účinná. Pracovníci mamutí firmy Lehman Brothers už jsou na ulici a hotovo. V Evropě by řešení podobného problému trvalo měsíce nebo i roky a přineslo by nekonečnou křeč a agonii," říká Schuster.
 

 

 

 

 

čtk