wz

Mezinárodní vojska čeká v Iráku zřejmě poslední rok

 

Rada bezpečnosti v noci na středu vyhověla žádosti irácké vlády a o rok prodloužila mandát Američany vedených mezinárodních sil v Iráku. Bagdád uvedl, že o prodloužení žádá naposled a že během příštího roku možná požádá o jeho zkrácení.

 

19. 12. 2007 09:34 - NEW YORK/WASHINGTON

Bagdád už dříve dal najevo, že si nepřeje, aby v zemi působili Američané na základě mandátu OSN. Chce, aby americké jednotky v zemi zůstaly i po roce 2008, ale na základě bilaterálních smluv.

Irácký vyslanec při OSN Hamíd Bajati uvedl, že situace v zemi se zlepšila, protože „zbytky al Kajda a spolu s jejich spojenci utrpěli opakované porážky“.

Americký velvyslanec při OSN Zalmay Khalizad uvedl, že prodloužení mise poskytne „podporu lidem a irácké vládě při práci na konsolidaci (země) a rozšíření dosažených výsledků.“

Pentagon chválí i varuje

Také Pentagon uvedl ve své poslední zprávě pro Kongres USA, že se americké síly dosáhly v Iráku „zaznamenáníhodného pokroku“. Irák je nejen bezpečnější, ale jeho ekonomika roste o šest procent.. Zmiňuje také příspěvek sunnitských a šíitských kmenových vůdců, kteří se obrátili proti Al-Kajdě. Podle zprávy se také irácká armáda rozrostla, ale pořád závisí na USA v oblasti logistiky a výcviku.

Pentagon však varuje, že pokrok závisí na zavedení politických a ekonomických reforem, především na přijetí zákona o rozdělení příjmů z ropy, a na tom, aby byli ve vládě zastoupeni i sunnité.

Zmiňuje i problémy v policejních sborech, prolezlých korupcí a sektářsky rozštěpených.

Atentátník zabil 15 lidí

Americkým jednotkám se sice podařilo po několika mohutných bezpečnostních operací dosáhnout na podzim snížení počtu násilných toků o 60 procent, v posledních týdnech však atentátů opět přibývá.

V úterý večer zaútočil sebevražedný atentátník v provincii Dijála a zabil 16 vesničanů. Výbušniny ve vestě odpálil v kavárně ve vesnici Abbara severně od Bákuby. Právě v provincii Dijála jsou nyní vzbouřenci nejaktivnější.

Při dalším úterním útoku zabil sebevražedný atentátník v autě plném výbušnin policistu a civilistu.

aš, Novinky, ČTK, BBC, CNN