wz

16.4.2008 8:10:00

Slováci chtějí ropu z Česka

Slovensko jedná s Českem o možnosti obrátit tok ropovodu Družba. Chtělo by si zajistit přístup k ropě ze západní Evropy a pojistit se tak proti možným výpadkům dodávek z Ruska. ,,Jednalo by se o řešení možných výpadků," potvrdil jednání Tomáš Bartovský, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.
Obrácení toku Družby je technicky možné, stejně jako navýšení kapacity ropovodu Ingolstadt, kterým jde ropa ze Západu do Česka. ,,Otočení ropovodu by stálo řádově několik desítek milionů korun. Informovali jsme slovenskou stranu, že v případě zájmu by museli finance zajistit," řekl E15 Jaroslav Pantůček, ředitel společnosti Mero, která Družbu v Česku spravuje.
Slováci by se však zároveň museli dohodnout s vlastníky dalšího ropovodu TAL, jenž navazuje na Ingolstadt. Podle informací E15 tato jednání zatím nezačala. Slovensko je plně závislé na dodávkách ropy z Východu. Rusko však příští rok spustí dva nové ropovody, které budou Družbě konkurovat. Odborníci předpokládají, že Družbou poteče méně ropy, hovoří se i o možném ukončení jeho provozu.
Naopak ropovod Ingolstadt má směrem do Česka kapacitu více než 10 milionů tun ropy, ročně přitom přepraví jen 2,5 milionu tun, především do Kralup. Slovensko kromě české trasy uvažuje také o oživení dodávek válkou poničeného ropovodu Adria, který propojuje Jadran, Maďarsko a Ukrajinu.

Ropná mapa Evropy se dává do pohybu
Evropský ropný byznys, včetně českého, se dává do pohybu. Ropovod Družba, kterým do Česka proudí víc než dvě třetiny tuzemské spotřeby ropy, je v ohrožení. Rusko, již ropovod plní, totiž radikálně mění svou obchodní strategii. Zatímco až dosud prodávalo ropu z větší části přes prostředníky, nyní se snaží posilovat přímý prodej.
V Primorsku a Novorosijsku buduje obří terminály, přes které chce tankery vyvážet svou ropu do celého světa. Napřesrok navíc dokončí dva nové ropovody. Baltský systém II s kapacitou 40 až 45 milionů tun a východosibiřský ESPO, jímž bude expedovat 30 milionů tun ropy ročně do Číny. Obě trasy jsou konkurencí Družby, které část dodávek odčerpají. Cílem Moskvy je obejít problematickou Ukrajinu a Pobaltí. Mezi odborníky se dokonce mluví o tom, že by Družba mohla po naběhnutí nových ropovodů vyschnout.

Vyschne Družba?
Ředitel ruské části Družby, společnosti Transněfť Semjon Vajnštok, však tyto zprávy odmítá. ,,Ropovod do Primorsku má pouze dát naftařům na výběr," uvedl při nedávné návštěvě Polska. Odborníci jsou ale skeptičtí. ,,V politických kruzích rozhodnutí padlo. Je otázkou času, kdy se začne realizovat," řekl polským médiím analytik Michail Krutichun.
Na hrozbu omezení dodávek ropy přes ropovod Družba upozorňuje i předseda Akademie věd Václav Pačes, který vede českou energetickou komisi. ,,Máme zprávy, že ropovod Družba je ve špatném stavu. Navíc se staví baltská větev ropovodu z Ruska," upozornil akademik.
Jaroslav Pantůček, šéf společnosti Mero, která má tuzemské ropovody na starosti, však obavy mírní. V případě nutnosti by celou spotřebu země mohl zajistit ropovod IKL, který vede z německého Ingolstadtu. ,,Ruští dodavatelé ale smlouvy vždy plnili a pokud omezovali dodávky, nebylo to nikdy v neprospěch České republiky. Vnímáme je tedy jako solidního partnera," dodal s tím, že případné omezení dodávek postihne hlavně Ukrajinu.

Rodí se nové projekty
Změna ruské strategie nicméně otevírá prostor novým projektům. Ruskou ropu by totiž v Družbě mohla nahradit ropa z okolí Kaspického moře, především z Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Ukrajina už za rok, nejpozději do dvou let, obrátí tok ropovodu Oděsa-Brody. V Brodech pak bude do Družby pumpovat ropu z tankerů plujících po Černém moři. Ukrajinci se snaží dohnat výpadek, který je postihne po hrozícím omezení Družby, a už teď hledají zákazníky, již by mohli jejich ropovod po otočení využít.

Ingolstadt se otočí
Brzy zřejmě opráší i několik let starý projekt na otočení ropovodu Ingolstadt, díky němuž by mohli dodávat zakavkazskou ropu dál do západní Evropy. To by však bylo problematické. Ropovod IKL má totiž povolení, které jednoznačně mluví o tom, že ropovod může být využíván pouze směrem z Německa do České republiky. Otáčení ropovodu by pro Českou republiku bylo nepřijatelné i ze strategického hlediska. Odborníci tedy svého času uvažovali o možnosti položit vedle stávající trasy ještě jeden nezávislý ropovod.
,,Tyto úvahy jsou zatím jen ve velmi obecné rovině. Je to otázka velkých investic a jejich návratnosti. Abychom mohli projekt spustit, Musely by být už dopředu zajištěny minimálně desetileté kontrakty a museli bychom mít potvrzené i odběratelské závazky tak, aby odběratelé platili pronajatou kapacitu i v případě, že by dodávky ropy byly zastaveny. Zatím nás ale nikdo nekontaktoval," upozornil Pantůček.


Evropské ropovody

Ukrajina: Ropovod Oděsa-Brody: Ukrajina má do dvou let otočit směr ropovodu, chce jej využít pro vývoz kaspické ropy do Evropy

Itálie: Terst Ropovod Tal: ropovodem Tal se dostává ropa do Ingolstadtu. Mohla by tudy i proudit ropa pro Slovensko v případě otočení ropovodu Družba

Německo: Ingolstadt Ropovod IKL: má kapacitu 11 milionů tun ropy a může tedy i samostatně pokrýt celou spotřebu České republiky. V současné době jím proudí zhruba 2,5 milionu tun ropy do Kralup. Ukrajina má zájem na jeho rozšíření. Chce jej využít pro dodávky kaspické ropy do západní Evropy

ČR: Ropovod Družba Dopravuje do ČR zhruba 5,5 milionu tun ruské ropy. Slovensko nyní sonduje možnosti otočit tok ropovodu a snížit svou závislost na dodávkách z Ruska

Polsko: Ropovod Jamal Přes Polsko dopravuje ruskou ropu do západní Evropy. Poláci jsou díky nemožnosti otočit směr ropovodu plně závislí na dodávkách z RuskaJaroslav Pantůček: Česko se o dodávky ropy bát nemusí

Slováci chtějí ropu z Česka
Obavy o další osud ropovodu Družba se stupňují. Mluví se o zanedbané údržbě a špatném technickém stavu na ruském území, ropovodu navíc vyrůstá konkurence. Někteří odborníci varují, že Rusko ropovod brzy uzavře. Podle šéfa společnosti MERO Jaroslava Pantůčka však Česku nedostatek ropy nehrozí.

* E15: Jakou mají tuzemští odběratelé jistotu, že ropovod nevyschne?

Naše společnost je odpovědná za přepravu ropy po českém území a zabezpečuje přepravu ropy z Ingolstadtu. Všechno ostatní je v režii vlastníků rafinerií v tuzemsku. Česká rafinerská má smlouvu o přepravě se Slovenskem. Ruská strana dodává ropu jen k ukrajinsko-slovenské hranici. To, co je za hranicí s Ukrajinou, je v režii Rusů a do toho my vůbec nevidíme.

* E15: Víte alespoň, v jakém je Družba stavu?

Se společností Transněfť, která zabezpečuje provoz ropovodu na ruském území, nepřicházíme do styku. Víme, že nějaké investice do údržby ropovodu jdou, ale kolik to je a v jakém technickém stavu ropovody vlastně jsou, moc nevíme. Rusové nedávno prováděli nějaké běhy inteligentními ježky, což my provádíme pravidelně. Na druhé straně se nedomníváme, že by stav ropovodů byl tak havarijní, že by nám v řádu měsíců nebo let hrozilo nebezpečí nějakých rozsáhlých výpadků z důvodů oprav nebo havárií.

* E15: Rusko plánuje stavbu dvou nových ropovodů. Bude po jejich spuštění dostatek ropy i pro Družbu?

Je pravda, že Rusové mění filozofii a chtějí ropu prodávat přímo a sami. Když se stavěla Družba, tak procházela spřátelenými zeměmi. Dnes Rusové chtějí mít obchod pod svou kontrolou a připravují, že by řekněme v horizontu dvou tří let ropu prodávali spíše ze svých mořských terminálů. Družba bude fungovat dál, ale zbyde pro ní méně ropy. Na druhé straně musím říct, že Rusové všechny kontrakty plnili a nemůžeme konstatovat, že by nedodávali do České republiky ropu, která byla nasmlouvána. Omezení toku ropy přes Družbu se primárně dotkne především Ukrajiny. Rusové budou upřednostňovat své terminály, než by platili Ukrajině poplatky.

* E15: Co by případné omezení dodávek znamenalo pro Česko?

I kdyby Družba měla problémy v nějakém dlouhodobém horizontu, tak to pro nás není žádné nebezpečí. Družbu totiž může ze sta procent nahradit ropovod Ingolstadt. Navíc je tady další možná substituce. Mohli bychom totiž odebírat ropu kupříkladu z oblasti kaspického moře, a to přes Ukrajinu. Ukrajina vybudovala obrovský přístav v Oděse a v současné době uvažuje o tom, že by ropovod, který vede z oblasti Brodů do Oděsy, otočila. Možná to udělá už příští nebo přespříští rok.
A pak bude nasávat ropu právě z oblasti Kaspiku, ale případně i ruskou ropu, která bude na terminálech, a z Oděsy se bude dostávat ropovodem do Družby a dál do Česka. Navíc máme Ingolstadt, který nám dává velkou jistotu. Se svou kapacitou by dokázal utáhnout veškerou spotřebu republiky. My jsme jednou z mála středoevropských zemí, která má stoprocentní substituci na dodávkách ropy z Východu.

* E15: Může Rusko přestat využívat ropovod Družba bez našeho souhlasu?

My máme smlouvu s tuzemskými rafineriemi, ktere si samy rozhodují, kde ropu nakoupí a jaké distribuční kanály zvolí. Skutečně jen plníme jejich objednávky. Jestli se ropa přepraví přes IKL nebo přes Družbu, je skutečně jen jejich komerční rozhodnutí. My už jsme dokázali přepravit ruskou ropu přes Ingolstadt, kdy rafinerie využily toho, že některý z ruských tankerů byl na moři dlouhou dobu, a koupily ho tak výhodně, že se jim vyplatilo dopravit jej do Terstu.
K nám pak přišla ruská ropa přes Ingolstadt, tedy z druhé strany. V Česku není žádný důvod ke znepokojení. To znepokojení přichází ze zemí, které nemají diverzifikaci, jako je Slovensko, hlavně Polsko a částečně i Maďarsko. Tyto země cítí určitou nejistotu. Právě tyto země se snaží vyjednat společný postup. Já si ale myslím, že není důvod k obavám.


 

(mr)
Zdroj: E15.cz