wz

 

Hrajte videohry. Poznáte,jak spasit svět

Darfur is dying

Voda je daleko a za zády jednotky džandžauídských rebelů. Podaří se dívence donést vodu domů? Nová humanitární počítačová hra Darfur is Dyiing

00:00 | 28-06-2006

Roman Staněk

New York - Z prodeje videoher se stal byznys, který trumfne Hollywood. Kromě toho chce ale pomoci i uprchlíkům v Dárfúru.

Byla jste znásilněna jednotkami džandžauí, vzkáže vám text na obrazovce. Tedy pokud se vám, či spíše dvanáctileté Abok, za kterou můžete hrát, nepodaří doběhnout pro vodu k pár kilometrů vzdálené studně.Počítačová hra Darfur is dying (Darfur umírá) je jedna z těch, které se i přes svou technickou jednoduchost snaží upozornit na závažné problémy. Zábavnou formou nabízí prostor k zamyšlení, ale také pro aktivitu a kreativitu hráče.

Lukrativní a vlivné

Třetí výroční konference o vlivu počítačových her s podtitulem "Digitální hry pro sociální změnu", která začala včera v New Yorku, se účastní akademici, herní tvůrci i zástupci neziskových organizací.

Peacemaker

Logo nové hry Peacekeeper. Staňte se na chvíli izraelským premiérem nebo palestinským prezidentem a přineste na Blízký Východ mír

 

Organizátoři upozorňují, že stejně jako se před několika lety podařilo dokumentární filmy s lidskoprávní tématikou dostat do hlavních vysílacích časů velkých televizí, tak se pomalu hry se stejnou tématikou dostávají mezi "mainstreamovou" hráčskou populaci.

Počítačové hry se loni už třetím rokem staly ve Spojených státech lukrativnějším byznysem, než jsou hollywoodské filmy. Zatímco Hollywood vydělal zhruba 9,4 miliardy amerických dolarů, zisk z počítačových her přesáhl miliard deset.

    

Nechceme jen peníze, chceme i dobro

Digitální videohry dokáží podle jejich tvůrců nejen zaujmout, ale i vzdělávat. V současné době se stále více tvůrců odklání od jednoduchých scénářů a snaží se vnést do počítačových her hlubší smysl.

V současné době se mnoho humanitárních organizací pokouší přesvědčit tvůrce her, aby při jejich přípravě nejen mysleli na zisk, ale také se snažili získat si srdce a duše hráčů, šířit informovanost, upozorňovat na světové problémy, vzdělávat a poskytovat šanci k přímé reakci.

"Mnoho tvůrců dnes hledá, jak pozitivně maximalizovat společenský dopad své práce," říká Will Wright, jeden z tvůrců známých strategických her Sim City a The Sims.

Infobox

ZAHRAJTE SI:

Darfur is dying

- hra nepotřebuje instalaci, po kliknutí můžete rovnou začít hrát

Food force

- instalace vyžaduje nejméně 300 MB volného místa na disku

 

Ze hry o Dárfúru je hit

Život dívenky Abok a její rodiny závisí na tom, zda budete pro rodinu schopni sehnat dostatek vody, postavit přístřešek a také zůstat zdraví.

Další děj hry vás přenese do uprchlického tábora ve válkou zničené sudánské provincii Dárfúr. V uprchlických táborech tam žijí stovky tisíc lidí. Je to jediné bezpečné místo v celém západním Súdánu.

Hra Darfur is dying vyšla v květnu a během několika týdnů se stala hitem. Navázala tak úspěšně na hru Světového potravinového programu (WFP) s názvem Food Force, ve které měli hráči za úkol zmapovat a poté nakrmit hladové a válkou zničené obyvatele fiktivního ostrova v Indickém oceánu.

Jedna nevýhoda těchto dobře myšlených her je zjevná. Hry tohoto typu se nezaměřují na kvalitní grafickou či zvukovou stránku, ale na poselství. Mohou proto hráče namlsané grafikou Half-Lifu či jiných herních pecek na první pohled odradit. Všichni hráči však ví, že se jedná pouze o chvilkovou otázku zvyku.

Nejinak tomu zřejmě bude také u nově vyvíjené strategie Peacemaker. Chcete se na chvíli vžít do role izraelského premiéra Ehuda Olmerta či palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse? Pak vám to tato hra umožní. Vaším cílem bude zajistit mír mezi Izraelem a Palestinou. Fiktivní momenty budou propojeny s reálnými událostmi, se kterými se musíte vypořádat po svém.