wz

ČTK: GM si upevnila vedoucí pozici na čínském trhu s automobily

Šanghaj 4. července (ČTK) - Americká automobilka General Motors si v prvním pololetí upevnila vedoucí postavení na čínském trhu s automobily, když zvýšila svůj náskok před německým konkurentem Volkswagen. Toho nahradila na pozici největšího prodejce automobilů v Číně v loňském roce.

Společnost GM zvýšila v prvním pololetí prodej v Číně o 47 procent na 456.832 vozů. Její tržní podíl tak stoupl na 12,5 procenta z 10,8 procenta před rokem. Prodej firmy Volkswagen vzrostl o 30,2 procenta na 345.375 vozů, napsala agentura Reuters.

Čína zatím nezveřejnila údaje o celkovém prodeji motorových vozidel v prvním pololetí. V prvních pěti měsících letošního roku se tento prodej nicméně zvýšil o 30,8 procenta na 2,97 milionu vozů a prodej samotných osobních automobilů stoupl dokonce o 44,2 procenta na 2,11 milionu vozů.

Čína patří mezi nejrychleji rostoucí trhy s automobily na světě. Zahraniční automobilky proto investují do výroby automobilů v Číně celkem 15 miliard dolarů, aby do roku 2008 ztrojnásobily celkovou produkci v této zemi na více než sedm milionů vozů ročně.

Součástí Volkswagenu je rovněž česká automobilka Škoda Auto. Ta minulý měsíc oznámila, že bude v Číně od roku 2007 vyrábět nejen již dříve ohlášené octavie, ale později také modelové řady Fabia a Superb.