wz

 

Francie bude mít nový zákon proti teroru

29.11.2005

Red Zah, ČTK

Paříž Měsíc poté, co se na předměstích francouzských měst rozhořely násilné protesty, zpřísňuje pařížská vláda a parlament represivní opatření.

Národní shromáždění dnes schválilo nový protiteroristický zákon, který rozšiřuje pravomoci policie. Ta bude mít možnost zadržovat lidi podezřelé z terorismu šest dnů místo dosavadních čtyř, a to aniž by jim sdělila obvinění. Policisté také dostanou možnost monitorovat lidi cestující do zemí, o nichž je známo, že na jejich území probíhá výcvik teroristů.

Na základě nového zákona, jehož přijetí vehementně prosazoval ministr vnitra Nicolas Sarkozy, bude rozšířeno používání videokamer na veřejných prostranstvích. Obchodní centra, mešity i další místa, která se mohou stát potenicálním cílem teroristů, budou moci ve svém okolí instalovat kamery. Opozice návrh kritizuje s tím, že nepřijatelně omezuje lidská práva. Aby mohl vstoupit v platnost, musí ho schválit ještě horní komora parlamentu Senát. I tam však má vláda většinu.

 

Vláda bude přísnější na imigranty

Francouzská vláda se dnes také rozhodla dále zpřísnit opatření proti přistěhovalcům. Premiér Dominique de Villepin oznámil, že lhůta, po jejímž uplynutí si může přistěhovalec vzít do Francie rodinu, bude prodloužena z jednoho na dva roky. O dva roky bude prodloužena lhůta, po jejímž uplynutí bude moci žádat o francouzské občanství cizinec nebo cizinka, kteří uzavřeli sňatek s Francouzkou či Francouzem. Dosud je to dva roky pro sňatky uzavřené ve Francii a o rok déle pro ostatní.

O mimořádných zákonech, které už vláda po vypuknutí nepokojů prosadila, ČTĚTE ZDE.

Premiér řekl, že smíšená manželství jsou nejčastější příčinou zákonné imigrace do Francie. V řadě případů však jde podle něj o manželství fingovaná. Podle televize LCI se polovina těchto manželských párů do dvou let rozvádí. Villepin také ohlásil úmysl prověřit situaci ohledně mnohoženství, které je v zemi sice zakázané, ale v řadě případů trpěné. Během nedávných nepokojů někteří politici označili polygamii za jednu z jejich možných příčin. Počet polygamních rodin odhadují úřady až na 15 000, podle neoficiálních odhadů je jich dvojnásobek.