wz

 

Fed: V americké ekonomice je patrné určité zpomalování

Washington 26. července (ČTK) - Americká ekonomika od počátku června do poloviny července dále solidně rostla, asi polovina oblastí však zaznamenala zpomalení hospodářské aktivity. Cenové tlaky zůstávaly celkově umírněné, uvedla dnes americká centrální banka (Fed) v pravidelné situační zprávě označované jako Béžová kniha.

Ze 12 oblastí, takzvaných distriktů, na něž je Federální rezervní systém regionálně rozdělen, zaznamenaly snížená tempa růstu distrikty Filadelfie, Clevelandu, Richmondu, Chicaga, Dallasu a San Francisca. Růst mezd a cen finálních produktů zůstal i přes tlaky zvýšených nákladů na energii a další vstupy mírný, konstatoval Fed.

Závěry zprávy dávají za pravdu opatrnému postoji Fedu vůči dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Šéf Fedu Ben Bernanke minulý týden řekl, že inflace se v nadcházejících čtvrtletích díky zpomalení ekonomického růstu zmírní. Finanční trhy to pochopily jako signál, že Fed by na srpnovém zasedání mohl přerušit dvouletý proces zvyšování úroků. Nyní je základní úrok 5,25 procenta.

"Ojedinělé zprávy z různých distriktů mluví o větší schopnosti výrobců a maloobchodníků přenášet do finálních cen zvýšené náklady. Všeobecněji však distrikty hlásily, že intenzivní konkurence drží ceny dole," uvádí se ve zprávě, kterou měnový výbor banky použije na svém zasedání 8. srpna. Trhy jsou v názoru na výsledek zasedání zatím rozpolcené a sledují každý nový signál, aby odhadly, co se vlastně stane.

Dnešní zpráva trhům opět spíše naznačila, že Fed by opravdu mohl dosud nepřerušenou sérii 17 zvýšení úroků zastavit. dolar tak navázal na poslední pokles a sestoupil k euru na denní minimum 1,2676 USD, i když odpoledne začínal jeho kurz ještě na 1,25 USD. Po Béžové knize se finančním trhu snížilo hodnocení pravděpodobnosti zvýšení sazeb na srpnové schůzce na 43 procent.

Většina distriktů podle zprávy uváděla, že spotřebitelé, hlavní motor celé ekonomické aktivity, měli menší chuť k utrácení. Zčásti za to podle Fedu mohly vysoké ceny benzinu, které napjaly rodinné rozpočty a přinutily lidi omezit nákupy. Také růst mezd zůstal podle Fedu umírněný, což rovněž drží inflační tlaky na uzdě.

Americká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí o 5,6 procenta, nejrychleji za dva a půl roku. Podle odhadů ekonomů by se její tempo mělo ve druhém pololetí zpomalit ke standardní úrovni kolem tří procent, protože na ni začnou hlouběji působit zvýšené úrokové sazby.

 

ČTK