wz

Fed: Hospodářská aktivita v USA pokračuje v růstu

Washington (ČTK) - Ekonomická aktivita ve Spojených státech se na konci ledna a v průběhu února dále zvýšila a podniky pociťují další tlak na snižování vstupních nákladů. Uvedla to včera americká centrální banka (Fed) v pravidelné zprávě nazvané Béžová kniha. Ta mapuje ekonomické podmínky ve všech 12 měnových distriktech.

"Většina distriktů charakterizovala tempo růstu jako mírné či stabilní," píše se ve zprávě. Podniky si ale nejvíce stěžovaly na pokračující dopady drahých energií, kvůli nimž musejí více dbát na vstupní náklady. Kromě ropy se zvyšovaly i ceny jiných vstupů, například asfalt nebo cement.

Naproti tomu maloobchodní ceny se ve sledovaném období zvyšovaly mírným tempem, zatímco náklady na pracovní sílu se příliš nezměnily. Ve většině distriktů se také mírným tempem zvyšovaly platy.

Zlepšovala se také zaměstnanost a podniky ve většině měnových distriktů uváděly, že zvolna nabírají nové zaměstnance. Téměř každý region si nicméně stěžuje na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, a to prakticky ve všech hlavních odvětvích.

Největší nedostatek kvalifikované pracovní síly pociťují obory jako jsou finance, stavebnictví nebo výrobní sektor. Z toho důvodu se v těchto oborech nejrychleji zvyšují platy.

Nejednoznačná situace panovala v odvětví bytové výstavby a realit. Většina distriktů uvedla, že v těchto segmentech se aktivita z předchozího silného růstu zvolna snižuje. Naopak výstavba komerčních objektů se proti konci roku 2005 zvyšuje

   Zdroj : PATRIA FINANCE