wz

 

11.9.2006                                                          EU bojuje s obezitou ve školách

ČTK

Brusel - Evropská unie vyrazila do boje s dětskou obezitou. Každým rokem totiž v EU přibývá asi čtyři sta tisíc dětských "tlouštíků".

Celkem jich jsou již více než tři miliony a další miliony školáků mají nadváhu. Změnit by to měla opatření, která v současnosti Brusel připravuje a jež se mimo jiné mají dotknout i škol.

Podle návrhu Evropské komise se uvažuje i o tom, že by ve školách bylo k mání, zdarma nebo za dotované ceny, ovoce, zelenina a pitná voda. Změny by se dotkly i personálu školních jídelen. Ten by musel prodělat školení o tom, jak vařit zdravě a hlavně dietně.

 

 

Zatím není vůbec jisté, že iniciativa Bruselu skončí nějakým nařízením. Evropští politici však počítají i s tím, že se inspirují u jednotlivých členských států EU. Vzorem by mohla být Velká Británie, kde tažení proti nezdravým potravinám ve školních jídelnách začalo již před delší dobou.

Pryč se solí a kečupem

Zapojil se do něj i "televizní kuchař" a jedna z největších britských celebrit Jamie Oliver, který vyrobil televizní seriál o tom, co se dá uvařit zdravého s minimální částkou, jež je na na školní obědy vyčleněna.

Vláda poté dotaci na školní stravu zvýšila, ale určila, že nové prostředky se smějí utrácet jen za ovoce, zeleninu a ryby.

Kromě toho ministr nařídil, aby ze stolů zmizely slánky a láhve s kečupem a majonézou. Tyto přísady smějí nyní děti dostat jen v sáčcích s jednou porcí. Podobně by mohly časem vypadat všechny školní jídelny v celé Evropské unii.

Obezita však netrápí jen evropské děti, nýbrž i dospělé. S tloušťkou se potýká asi 27 procent mužů a 38 procent žen v rámci celé Unie.