wz

Bernanke: Ekonomika USA v dalších čtvrtletích mírně oživí

5.6.2007 16:19

Washington 5. června (ČTK) - Americká ekonomika po útlumu z počátku roku v dalších čtvrtletích obnoví běžné tempo růstu, předpověděl dnes šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Podle něj však bude zřejmě pokračovat propad na trhu bydlení a existují rizika, že přetrvá zvýšená inflace.

Největší světová ekonomika v příštích čtvrtletích poroste uměřeným tempem, blízko svého trendového tempa růstu nebo těsně pod ním, řekl Bernanke v projevu vysílaném přes satelit z Washingtonu na mezinárodní konferenci o měnové politice v Kapském Městě. Ekonomové odhadují pro USA takzvané trendové tempo růstu, tedy tempo dosahované za normálních okolností, kolem tří procent ročně. V prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt USA stoupl jen o 0,6 procenta, nejpomaleji za více než čtyři roky.

Bernanke se domnívá, že některé z faktorů, které přispěly k chabému výkonu počátku roku, by měly v dohledné době alespoň zčásti ustoupit. Jde podle něho o rostoucí obchodní deficit, snižování podnikatelských zásob nebo slabé federální výdaje na obranu.

Bernanke připustil, že propad na trhu rezidenčních nemovitostí, který začal loni, zůstane brzdou růstu déle, než se čekalo. Podle něho se však problémy na trhu bydlení do celé ekonomiky nijak zásadně nepromítají.
Jádrová inflace bez cen energií a potravin zůstává podle Bernankeho nadále "poněkud zvýšená". Fed sice předpovídá, že postupně se bude snižovat, Bernanke však upozornil, že tento vývoj nemusí nastat.

Riziko zvýšené inflace je nyní pro Fed hlavní starostí a brání bance začít se snižováním úrokových sazeb, které by podpořilo ekonomickou aktivitu. Základní sazba v USA je tak nyní již téměř rok na úrovni 5,25 procenta.