wz

Ekonomika.iHNed.cz  31. 7. 2009  11:36  (aktualizováno: 31. 7. 2009  17:30)

USA šláply na plyn, propad ekonomiky prudce zpomalil

 
         Největší ekonomika světa klesá již čtvrté čtvrtletí po sobě, což je poprvé od začátku záznamů v roce 1947.

Americké ministerstvo obchodu zveřejnilo v pátek s napětím očekávánou předběžnou zprávu o vývoji HDP za 2. čtvrtletí. HDP ve druhém kvartále výrazné zpomalil pokles americké ekonomiky na jedno procento, což je výrazně lepší než čekal trh. Ten predikoval - 1,4 procenta, což je téměř pětina poklesu z předchozího prvního čtvrtletí, kdy HDP klesal o revidovaných 6,4 procenta.

"V rámci nejistoty a výrazných revizí těchto údajů lze říci, že výsledek je velmi blízko očekávání," uvedl analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.O kvartál dříve na kocni roku 2008 dokonce klesal o 6,3 procenta.

Největší ekonomika světa klesá již čtvrté čtvrtletí za sebou, což je poprvé od začátku záznamů v roce 1947. "Za snížením HDP stojí jak propad investic firem, tak i klesající spotřeba domácností na kterou tlačí rostoucí počet lidí bez práce. K poklesu o 1% přispěly také nižší velkoobchodní zásoby. Je pravděpodobné, že americká ekonomika si hledá své dno a není vyloučeno, že ve třetím čtvrtletí vykáže nepatrný růst," konstatoval Josef Novotný ze společnosti Fio.

Nové číslo o HDP dává odpověď na mnoho otázek, zda se americká ekonomika již vzpamatovává z dlouhé a těžké recese a jak velká je síla očekávaného oživení. "Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí výrazně zabrzdila tempo poklesu, přičemž měsíční údaje dávají naději na to, že třetí čtvrtletí již bude v plusu kolem 0,5 procenta," uvedl analytik. 

"O tom, jak výrazné mohou být revize dat o HDP svědčí i změna výsledku za první čtvrtletí, která byla zrevidována z poklesu o 5,5 % na pokles o 6,4 %, takže americké HDP kleslo ještě hlouběji, než prozatím statistika ukazovala.  V souhrnu tak údaj působí na první pohled spíše neutrálně, přičemž první reakcí akciové trhu byl pokles," dodal Brožka

Kromě HDP byl zveřejněn údaj o osobní spotřebě ve druhém čtvrtletí, ta poklesla o 1,2 procenta, což je výrazně více, než odhadovali analytici agentury Bloomberg s poklesem o 0,5 procent. Předchozí údaj byl revidován z 1,4 procenta na 0,6 procenta.

Obama: Vidím  světlo na konci tunelu
 

Prezident Barack Obama již v tomto týdnu řekl, že vidí "začátek konce recese" s poukazem na očekávané negativní, ale snížené číslo HDP. "Předpokládám, že statistika bude i nadále ukazovat, že ekonomika padala v průběhu druhého čtvrtletí. Je však patrné výrazné zpomalení pádu v průběhu posledních několika měsíců," řekl novinářům Obama.

Obama tak zopakoval názor analytiků, kteří věří, že se země vrátí ve druhé polovině roku 2009 k růstu. "Vše naznačuje, že už jsme se o krok vzdálili od okraje propasti," řekl americký prezident.

Jeho slova ve čtvrtek potvrdil i mluvčí Bílého domu Robert Gibbs, který prohlásil, že Spojené státy mají i nadále "velmi poškozenou ekonomiku". Objevují se ale určité pozitivní signály, například zlepšení na trhu s bydlením.

"Možná jsme zastavili krvácení, ale v mnoha směrech máme v americké ekonomice stále velmi nemocného pacienta," řekl Gibbs. Upozornil rovněž, že americký prezident Barack Obama chce, aby se firmy rozhodovaly na základě dlouhodobých investic a ne na základě krátkodobých zisků.

K oživení by podle analytika Novotného měly vést stimulační kroky a především značné množství peněz, které vláda napumpovala do ekonomiky. "Zotavení americké ekonomiky bude ale velmi pozvolné a nadále bržděno rostoucí nezaměstnaností a s tím spojenou klesající spotřebou domácností," doplnil Novotný.