Euro se v pátek vůči dolaru poprvé od loňského května propadlo pod hranici 1,36 USD. Podle agentury Reuters se dostal dolar během obchodování na nejlepší pozice od loňského května, a to na kurz 1,3595 USD/EUR.

Evropská měna tak klesá již čtvrtý týden v řadě.

Agentura upozornila, že investoři jsou skeptičtí vůči stávajícím problémům v eurozóně. Ta se v poslední době zabývá schodkovými rozpočty několika zemí.

Vůbec nejkřiklavějším případem je Řecko, které se dostalo téměř na hranici bankrotu. Země několik let zkreslovala data o stavu ekonomiky a veřejných financí, před časem se ukázalo, že veřejné zadlužení země čtyřikrát přesahuje limity stanovené EU.

Dalšími adepty na problémy kvůli vysokým dluhům jsou Španělsko a Portugalsko.

„Situace v eurozóně bude nadále zastiňovat ekonomické dění ve Spojených státech,“ komentoval měnový analytik Wells Fargo Bank v New Yorku Vassilij Serebriakov. Podle něj lze i nadále očekávat, že euro zůstane pod tlakem.

Nutno dodat, že euro oslabuje již několik týdnů. Od prosince ztratilo proti dolaru deset procent. V závěru loňského roku se totiž obchodovalo ještě za 1,5140 USD/EUR.

Trápí se i koruna

Kurz české měny v posledních dnech také slábne. Například proti dolaru je opět nad hranicí 19 Kč/USD. Na této pozici byla naposledy loni v létě. Podle Patrie Online se její kurz dostal v pátek kolem půl páté na 19,15 Kč/USD a 26,16 Kč/EUR.