wz

V Moskvě se demonstrovalo proti srpnové invazi. Jen několik minut

velikost textu:
26. srpna 2008  18:52
Pouze pět minut trvala na moskevském Rudém náměstí připomínka 40. výročí okupace Československa. Účastníky i přítomné žurnalisty zadržela Federální ochranná služba. Novináři listu Novoje vremja se však podařilo utéct a o celé události přinesl svědectví. Podařilo se mu nahrát i zvukový záznam.
 

Událost připomíná demonstraci před čtyřiceti lety. Tehdy sovětské bezpečnostní orgány zatkly aktivisty demonstrující proti invazi a držely je protiprávně ve vězení.

Jednoho muže a dvě ženy, kteří včera v poledne vyvěsili na Rudém náměstí transparent "Za naši i vaši svobodu" zadržela Federální ochranná služba (FSO) a odvezla je na jedno z oddělení moskevské milice.

Záhy FSO zadržela také čtyři přítomné žurnalisty. Žádala, aby smazali fotografie a videozáznamy, poněvadž Rudé náměstí je údajně "objektem, který podléhá režimu," a nelze je snímat bez povolení.

Na policii museli sepsat "vysvětlení" a byli obviněni podle paragrafu zákoníku o administrativních deliktech.

Článek listu Novoje vremja vycházející ze zvukového záznamu a svědectví uniklého novináře tvrdí, že FSO zásah zdůvodnila novým nařízením o velikosti záznamových aparátů. Profesionální aparáty větší než dvacet pět a fotoaparáty větší než čtrnáct centimetrů už údajně od února nelze na Rudém náměstí používat.

 

. Zvukový záznam zatýkání ruských novinářů zde

Možná měli tedy pravdu demonstrující, kteří stihli před zadržením podat krátké interview: "V současném Rusku se znovu objevila atmosféra strachu. Ani po čtyřiceti letech neztratilo heslo ‚Za naši i vaši svobodu‘ svou aktuálnost."

Autoři: