wz

 

30.3.2006  08:19

Ministr: Pro USA je prioritou přesvědčit Čínu k uvolnění kurzu

Washington 29. března (ČTK) - Pro Spojené státy je nyní prioritní záležitostí přesvědčit Čínu, aby přestala určovat pohyb kurzu své měny a dovolila její výraznější zpevnění. Řekl to dnes náměstek amerického ministra financí Tim Adams, zároveň ale varoval členy Kongresu, aby se nesnažili Čínu k tomuto kroku přimět násilím.

Adams před finančním výborem Senátu řekl, že Čína je příliš opatrná před zavedením změn, pokrok ale prý dělá. Pokud by Čína povolila zvýšení kurzu, Spojeným státům by klesl deficit obchodní bilance, který se právě v obchodních vztazích s Čínou neustále zvyšuje.

Adams Čínu už několikrát navštívil a snažil se tamní politiky přesvědčit k podpoře změny kurzové politiky. Čína podle něj chápe nutnost změny a je smířena s tím, že musí nechat tvorbu kurzu více na tržních silách. Čína ale sama několikrát uvedla, že změna bude postupná. Kurz dolaru začal po Adamsově zprávě klesat vůči japonskému jenu, u něhož se předpokládá, že pokud by Čína revalvovala jüan, vzhůru by zamířily i měny dalších asijských zemí. Japonský jen se tedy nyní chová tak, jak se podle předpokladů bude po uvolnění kurzu chovat čínský jüan.

Vůči japonskému jenu dolar oslabil na zhruba 117,75 JPY, zatímco těsně před Adamsovým projevem se pohyboval kolem 117,90 JPY. K dalším měnám dolar větších změn nedoznal.

"Jednání s Čínou její o kurzové politice teď nejsou o tom zda, ale jak rychle," řekl Adams. Ministerstvo financí se podle něj snaží zabránit tomu, aby Kongres přijal opatření, která hrozí blokádou vývozu čínského zboží na americký trh, pokud Čína kurz jüanu neuvolní.

"My takový izolacionistický přístup nepodporujeme. Jen by poškodil naši ekonomiku a společného cíle bychom nedosáhli," řekl Adams. Ten před členy senátního výboru hovořil o vztazích mezi oběma zeměmi i v obecné rovině a řekl, že v ekonomické oblasti to může být nejdůležitější vztah 21. století.

 

ČTK