wz

 

Čínská ekonomika loni přerostla britské hospodářství… a další ekonomické zprávy

 

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu klesla na 7,9 procenta z dubnových 8,0 procent. Loni v květnu činila 8,7 procenta. V celé EU-25 nyní míra nezaměstnanosti dosahuje 8,2procenta. Nejnižší je v Dánsku a Nizozemí (3,9 procenta), nejvyšší v Polsku (16,4 procenta).

Čínská ekonomika loni přerostla britské hospodářství a stala se čtvrtou největší na světě, uvedla včera Světová banka. První tři příčky patří USA, Japonsku a Německu.
 

4.7.2006    David Marek, Patria Finance

 

S&P: Přijetí eura Slovenskem v roce 2009 ohroženo, Maďarsko může do EMU až po Bulharsku a Rumunsku!

Ratingová agentura Standard & Poor’s má obavy, že vstup Slovenska do eurozóny v roce 2009 může být s novou vládou ohrožen. Novým slovenským premiérem by měl být jmenován Robert Fico (Směr) a v koaliční vládě by měli zasednout i ministři z HZDS (v čele Vladimír Mečiar) a SNS (v čele Ján Slota). Analytici se domnívají, že datum přijetí eura, dosud odhadovaný na rok 2009, může být nyní kvůli obavám o osod ekonomických a fiskálních reforem příliš optimistický.

Co se týče Maďarska, které má velké problémy s rozpočtovým schodkem, domnívají se analytici Standard & Poor’s, že země může přijmout euro dokonce později než Rumunsko nebo Bulharsko, tj. až po roce 2014! Bulharsko a Rumunsko jsou totiž na lepší cestě k eurozóně než Maďarsko, tvrdí S&P.

Slovenská koruna po poledni neudržela úvodní zisky a klesá na 38,37 SKK/EUR. forint je sice stále silnější než včera, přesto od rána oslabuje na 279,9 HUF/EUR.

(zdroj: Reuters)