wz

 

ČTK: Čína a USA se dohodly na dalším otevření finančních trhů

13.12.2007 10:15

Peking 13. prosince (ČTK) - Zástupci Číny a Spojených států se na závěr svého strategického ekonomického dialogu shodli na nutnosti podniknout kroky, které podpoří růst a přispějí k rovnováze jejich ekonomik. Čína také souhlasila s některými opatřeními k otevření svých finančních trhů. Uvedl to americký ministr financí Henry Paulson.

Mezi oběma zeměmi i nadále přetrvávají neshody ohledně měnové politiky Číny a ochranářství v obou zemích. Přesto zástupci obou stran uvedli, že dvoudenní rozhovory o obchodě byly úspěšné.

Jednání provázelo i několik slovních přestřelek. Spojené státy hlavně tlačily na Čínu kvůli její měnové politice a bezpečnosti potravin. Čína pak uvedla, že USA by si měly raději udělat pořádek doma a ne svalovat na Peking své ekonomické problémy. Obě země se však shodly, že v obou zemích je potřeba bojovat s hospodářským nacionalismem a nadměrnou ochranou domácího zboží.

USA obviňují Čínu, že drží kurz domácí měny jüanu vůči dolaru příliš nízko, což znevýhodňuje americké vývozce a naopak dává nepoctivou výhodu čínským firmám, které vyvážejí své zboží do USA. Čína však podle Paulsona souhlasila, že umožní jüanu rychlejší růst než doposud. Odmítl však uvést, jak rychle by měl podle Washingtonu jüan k dolaru posilovat.

Obě strany se také dohodly na několika různých krocích, které mají přispět k většímu otevření finančního trhu. Patří k nim i to, že zahraniční společnosti podnikající v Číně budou moci na místních trzích prodávat dluhové i majetkové cenné papíry, jako obligace či akcie. Čína také obnoví licence pro zahraniční společné podniky zaměřené na cenné papíry. Investiční fondy čínských bank pak budou moci investovat do amerických akcií. V současnosti mohou investovat pouze v Hongkongu.

Již dříve se obě strany dohodly na opatřeních, která mají zajistit, že hračky a potraviny z Číny budou odpovídat americkým bezpečnostním standardům. V příštích deseti letech chtějí také obě země posílit spolupráci v oblasti energetiky, hlavně pokud jde o zlepšení energetické výkonnosti, o zajištění dostatku energie a o širší využití energie, která neškodí životnímu prostředí.

Americko-čínská jednání by měla dále pokračovat. Nejbližší se uskuteční v červnu ve Washingtonu, napsala agentura Reuters.

čtk