wz

Češi už dluží bankám přes půl biliónu korun

 

Podle v úterý zveřejněných dat České národní banky (ČNB) se české domácnosti v září zadlužily o dalších 11,9 miliardy korun. Češi tak celkem bankám a ostatním finančním institucím už dluží zhruba 502,5 miliardy korun. Proti loňskému září se zadlužení domácností zvýšilo o 122 miliard korun.

31.10. 2006 12:07

PRAHA - "Objem úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v září poprvé v historii překonal hranici 500 miliard korun. Tempo růst úvěrů se dlouhodobě drží meziročně nad 30%, což znamená, že se absolutní přírůstky zadlužení domácností neustále zvyšují. Za poslední kvartál si domácnosti nově vypůjčily od bank v průměru 11 miliard korun měsíčně. Půjčky zvyšují příjmy domácností až o 10procent," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

"Větší část půjček je sice určena na bydlení, přesto ale lze počítat s určitým pozitivním dopadem do spotřeby domácností. Tempo růstu spotřeby domácností ve třetím kvartálu roku zřejmě překročilo čtyři procenta, a to poprvé od roku 2003," dodal Sobíšek.

Nerostou však jen dluhy. V září vzrostly i vklady domácností. Úspory se během září zvýšily o 6,8 miliardy na 527,1 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou vzrostly o 626 miliónů na 236,3 miliardy korun.

 

Vývoj zadluženosti domácností v mld. Kč
září 2006 502,5
rok 2005 418
rok 2004 315
rok 1993 35,3
zdroj: ČNB

 

Zadlužení podniků se v září zvýšilo o 11,1 miliardy na 732,9 miliardy korun, za rok jejich zadlužení stouplo o 86,4 miliardy korun.

Lidí nedluží jen bankám, ale i leasingovým a splátkovým firmám. Dluhy českých domácností u bank a splátkových firem se letos zřejmě přehoupnou přes 600 miliard korun.

Lidé spoří převážně na účtech bank, roste zájem o fondy

Češi stále ukládají většinu peněz na bankovních účty. V posledních letech ale stoupá zájem o investice do fondů, akcií či životních pojistek, sdělil analytik David Marek z Patria Finance.

Domácnosti by podle odhadu Marka měly letos disponovat celkem 2,5 biliónu korun, což je meziročně o 7,4 procenta více. Z toho asi 47 procent představují vklady v bankách. Pětina peněz připadá na investice do fondů a na akciovém trhu, 14 procent úspor lidé ukládají na životní pojistky a penzijní fondy. V peněženkách nosí zhruba devět procent peněz.

V porovnání forem úspor s rokem 2000 je patrný mírný přesun z bankovních vkladů ve prospěch investičních fondů, penzijních fondů a životních pojistek. V bankách měli tehdy lidé 51,3 procenta úspor, v investičních fondech a akciích 10,9 procenta a na životních pojistkách a penzijních fondech 7,6 procenta naspořených financí.

Češi bohatnou

Bohatství domácností ve formě nemovitostí, vybavení domovů, automobilů a dalších nefinančních aktiv přitom převyšuje množství peněz. "Hodnota nefinančních aktiv by měla letos stoupnout o 4,7 procenta na tři bilióny korun, tedy 291 000 korun na osobu," dodal Marek.

Statistiky ukazují, že lidé stále spoří, i když současné trendy lákají k zadlužování. Jen ve stavebních spořitelnách mají Češi uloženo téměř 350 miliard korun, na každého Čecha tak připadá v průměru 35 000 korun. Na konci loňského roku to bylo 330 miliard korun, řekl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Další stamiliardy korun mají Češi v podílových fondech. Majetek v domácích otevřených podílových fondech ke konci září dosáhl 142,6 miliardy Kč, v zahraničních fondech to ke konci června bylo 98,3 miliardy korun.

Novinky, ČTK