wz

 

ČTK: Šéfové ropných koncernů obhajují vysoké ceny benzinu v USA

Washington (ČTK) - Šéfové velkých amerických ropných koncernů uvádějí, že jsou ceny benzinu v USA i přes poslední nárůst ve srovnání se světem relativně nízké. Američané platí za galon benzinu (asi 3,8 litru) tři dolary, ale v Evropě a jinde na Západě galon běžně stojí pět až sedm dolarů, uvedl včera v televizní diskusi předseda Conocophillips James J. Mulva. Po přepočtu činí cena v USA zhruba 17,80 koruny za litr. V Česku stál litr Naturalu 95 na začátku tohoto týdne podle Českého statistického úřadu 30,99 Kč za litr.

Manažeři ropných koncernů obhajují rekordní zisky svých společností a považují je za nezbytné, aby koncerny byly schopny udržet zásobování trhu. S Mulvou se diskuse na stanici NBC zúčastnili i šéfové skupin Chevron a Shell Oil.

Mulva zdůraznil, že není potřeba jen zvýšit produkci, ale i snížit spotřebu. Také připomněl, že Spojené státy mají zhruba dvě procenta světových ropných rezerv, pět procent světové populace, ale na světové poptávce se podílejí zhruba z 25 procent.

Manažeři ropných společností jsou optimisty v tom, že se jim podaří ceny pohonných hmot udržet pod kontrolou. Jejich obavy ale vyvolávají potenciální škody, které může vyvolat nová sezona hurikánů. Ta začala 1. června.

Meteorologové předpovídají, že letošní sezona přinese 16 pojmenovaných bouří, z nichž bude šest velkých hurikánů. Za posledních 154 let, kam sahají záznamy, byl daleko nejhorší sezonou minulý rok. Loni postihlo oblast Mexického zálivu 28 pojmenovaných bouří, z toho 15 hurikánů.

Mnoho spotřebitelů v USA obviňuje z vysokých cen u čerpacích stanic nenasytnost ropných gigantů. Jejich šéfové ale z vysokých cen viní soupeření o dodávky ropy na světovém trhu. "Kdybychom neměli tak vysokou rentabilitu, myslím, že bychom nebyli schopni dostat dodávky tam, kde je jich zapotřebí," citovala prezidenta Shell Oil Johna Hofmeistera agentura AP.