wz

 

Případ Calipari, spiknutí šajcha Husajna

Pohřeb Calipariho

Agent italských tajných služeb Nicola Callipari byl zabit v iráku vojáky americké armády.Zdroj: Reuters

15:59 | 29.3.2006

Red Zah, ČTK

Řím - Případ šéfa italských tajných služeb Nicoli Calipariho, který se stal předloni terčem amerických vojáků v Iráku, se vrací.

Téměř zapomenutý případ se dostává zpět na hlavní stránky italských médií. Podle milánského deníku Corriere della Sera se totiž Calipari stal obětí spiknutí.Naplánovat ho měl irácký imám šajch Husajn. Americkým vojáků ihned po osvobození italské novinářky Giulie Sgrenové tvrdil, že vůz, který je převážel měl u jednoho ze zátarasů na silnici vedoucí k letišti explodovat.

Celé by to vysvětlilo postup amerických jednotek, které začali na automobil střílet a zabili při tom Calipariho, zachráněná novinářka Sgrenová s řidičem byli zraněni.Odhalení má pocházet od vězněného Mustafy Muhammada Salmána, který je obviněn, že patřil k únoscům Britky Margaret Hasanové. Ta byla předloni v říjnu unesena a měsíc poté zavražděna.

Salmán potvrdil, že Margaret Hasanové, Giuliany Sgrenové a Florence Aubenasové, francouzské novinářky, kterou únosci propustili po několikaměsíčním zadržování loni v červnu, objednal šajch Husajn.

Unesená a zachráněná italská novinářka Sgrenová.

Unesená a zachráněná italská novinářka Sgrenová.Zdroj: Reuters

Případ tehdy v Itálii posílil negativní postoj k přítomnosti italských jednotek v Iráku. Calipariho smrtí se společně zabývali američtí a italští vyšetřovatelé, avšak neshodli se na společné závěrečné zprávě a každá strana zveřejnila svou vlastní verzi.  Italská justice obvinila v případu Calipariho amerického vojáka Maria Lozana z neúmyslného zabití. Americká justice záležitost odložila a konstatovala, že vůz, který Sgrenovou přepravoval, jel příliš rychle a při příjezdu k zátarasu nezpomalil