wz

Brusel se zlobí: Češi kvůli vízům podkopávají unii

 

14:40 | 4.6.2007 | Blahoslav Hruška

Praha/Brusel - Do dvou let zrušit víza do USA. Takové je zbožné přání české diplomacie. Jenže Brusel je proti. Chováme se prý příliš sobecky.

Podle francouzského deníku Le Figaro totiž Poláci, Češi a Maďaři rozjeli svou vlastní politiku, která by v budoucnu Unii jako celku mohla spíše uškodit. Porušuje unijní pravidlo rovného zacházení s občany EU.

Kdo může do USA bez víz

 
  • Evropa: Andora, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Island, Irsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, San Marino, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcasko, Rakousko, Velká Británie
  • Asie: Brunej, Japonsko, Singapur
  • Austrálie, Nový Zéland

Česká politika a víza

 

Za vším je prý "nedostatek solidarity" Východoevropanů a chybějící víra, že Unie jako celek může v jednání s USA vymoci více než jednotlivé členské země.

Evropská unie se tak obává, že separátní vyjednávání s Američany mohou přinést zhoršení podmínek pro všechny. Dokonce tedy i pro západní Evropu, která pro turistické cesty do USA dosud žádná víza nepotřebuje.

Chystají se skrytá víza?

Americký senát již v březnu odsouhlasil zpřísnění podmínek pro 27 zemí, které jsou zařazeny do bezvízového programu. Ten funguje od roku 1986 a podle kritiků nese dobový punc obav z ekonomické migrace.

Pokud zákon projde, budou i cestující bez víza muset projít systémem on-line registrace po internetu, kam budou muset zadávat i osobní data. Zvýšené nároky chystají ale Američané také vůči úřadům. Ty budou muset například posílat do USA data o ztracených pasech.

Zatímco eurokomisař pro spravedlnost Franco Frattini se domnívá, že jde jen o "jednoduchý, velmi rychlý systém" potvrzení cesty, který již funguje při letech do Austrálie, kritici mluví o skryté vízové povinnosti.

"V případě Austrálie je potvrzení teoreticky okamžité, podobný automatismus ale v americkém projektu není zdaleka vyřešený," citoval list Le Figaro jednoho z kritiků.