wz

 

Irak nemel nic spolecneho s Al-Kajdou?

Generál Habbúš podle nej.........a vydání Abdula Rahmána Jasína, predstavitele organizace al-Kajdá hledaného za údajný podíl na prvním, neúspešném teroristickém útoku proti Svetovému obchodnímu stredisku v New Yorku v roce 1993.

Tenkrát byla v podzemním parkovišti centra odpálena dodávka plná výbušniny, konstrukci budovy to však výrazne nepoškodilo.

 

USA: Máme první dukazy, že Irák vyvíjel nebezpecné zbrane

Americkým vojenským expertum se dostaly v Iráku do rukou první konkrétní náznaky dokazující existenci iráckých programu vývoje zbraní hromadného nicení, píše dnešní The New York Times (NYT). Británie však v záležitosti iráckých zbraní hromadného nicení volá po nezávislém overování.

21.4. 2003 15:47
WASHINGTON/LONDÝN - Stopy po iráckých zbraních hromadného nicení se podarilo objevit príslušníkum mobilního pátracího týmu (MET Alpha), který byl vytvoren výhradne k hledání zakázaných iráckých zbraních hromadného nicení. Informace o existenci programu poskytl Americanum irácký vedec, který na techto projektech pracoval deset let.

Experti na základe jeho pokynu zajistili složky na výrobu jedovatého prostredku, konstatuje zvláštní zpravodajka listu v Iráku Judith Millerová.

Irácký vedec rovnež podle Millerové americkým vyšetrovatelum sdelil, že v uplynulých deseti letech byly z Iráku do Sýrie tajne prepraveny nekonvencní zbrane a technologie. Stejne tak prohlásil, že Bagdád v poslední dobe spolupracoval s islámskou teroristickou organizací Al-Káida.

Výzkumník Americanum dále poskytl dokumenty, vzorky a další dukazy, které dokládají, že režim prezidenta Saddáma Husajna pracoval na programech zakázaných zbraní. Sdelil, že byl pri tom, když iráctí vojáci ukrývali látky vhodné k výrobe chemických zbraní a další "citlivý materiál" pro prípadné budoucí použití.

Americká oficiální místa, vcetne centrálního velení amerických sil v Kuvajtu, zatím clánek z NYT nekomentovala.

Novinky, ČTK