wz

Spojené státy pevně stojí za bankami, nečekají jejich zestátnění

23.2.2009 15:05

Článek byl doplněn:

Vláda Spojených států „pevně stojí“ za tamním bankovním systémem a v tomto týdnu začne zkoumat, zda tyto instituce mají dostatek kapitálu pro přežití hlubšího propadu ekonomiky, uvedli američtí regulátoři finančních trhů ve společném prohlášení.

„Vláda zajistí, aby banky měly kapitál a likviditu, kterou potřebují k tomu, aby mohly poskytovat úvěr nezbytný pro obnovení ekonomického růstu,“ uvedlo ministerstvo financí, Fed, FDIC a další státní orgány s tím, že hlavní americké banky jsou v současnosti více než „dobře kapitalizovány“.

Úřady spojených států ve středu 25. února spustí tzv. „stress test“ a banky, u nichž bude zjištěna potřeba dalšího kapitálu, ale nebudou schopny jej získat ze soukromých fondů, budou moci tyto peníze čerpat z vládních zdrojů, doplnili regulátoři ve Washingtonu. Jakékoliv další finanční prostředky pro banky budou pouze "dočasným" polštářem, který má firmám pomoci proti ztrátám v průběhu krize.

Vládní fondy by měly být poskytnuty ve formě „povinných konvertibilních preferenčních akcií“, které by byly přeměněny na běžné akcie „pouze v případě potřeby“. Americké úřady zároveň uklidnily, že jsou "pevně přesvědčeny", že banky zůstanou soukromé.


(Zdroj: Bloomberg)