wz

ČTK: AmRest ve střední Evropě očekává masivní expanzi

8.6.2007 14:08

Varšava 8. června (ČTK) - Společnost AmRest očekává v příštích zhruba třech letech masivní nárůst tržeb v zemích střední a východní Evropy, z části díky expanzi na ruský trh. Řekl to šéf podniku Henry McGovern. AmRest provozuje restaurace rychlého občerstvení KFC a Pizza Hut v Polsku, České republice a Maďarsku. Podle McGoverna se tržby z loňských asi 629 milionů zlotých (zhruba 4,7 miliardy ) do tří let ztrojnásobí.

McGovern listu Financial Times řekl, že firma počítá s novými smlouvami na provozování restaurací Burger King a kaváren Starbucks, které by se rovněž měly stát motorem růstu celé skupiny. "Trh je výrazně větší, než kde jsme teď, a my musíme míru růstu prudce zvýšit," řekl McGovern. Podnik má v plánu otevírat v regionu alespoň 100 nových restaurací ročně.

AmRest je polský podnik a jeho akcie se obchodují na burze ve Varšavě, registrovaný je ale v Nizozemsku. Firma loni hospodařila se ziskem 39 milionů zlotých (zhruba 289 milionů ). V Česku provozuje restaurace KFC společnost American Restaurants s.r.o, v níž má podle obchodního rejstříku AmRest Holdings N.V stoprocentní podíl. AmRest patří smluvně k americkému podniku Yum! Brands, který provozuje několik řetězců rychlého občerstvení po celém světě. Yum! Brands nesl původně název Tricon Global Restaurants, před pěti lety se ale přejmenoval.

AmRest má v Polsku, Maďarsku, České republice a na Slovensku více než 200 provozoven, z toho 128 restaurací KFC, v Polsku a Maďarsku je navíc 64 provozoven Pizza Hut. Nedávno firma otevřela restauraci Burger King v novém nákupním centru ve Varšavě, takže řetězec Burger King se po téměř šesti letech vrátil do Polska.

Nyní má AmRest v plánu nákup společnosti Pizza Nord, která provozuje 41 restaurací KFC a Pizza Hut v Rusku. Zaplatí za ni zhruba 48 milionů dolarů, v přepočtu přes miliardu . AmRest už na převzetí pracuje a hotov bude do 2. července.

Zdaleka největším růstovým impulzem by se ale měly stát kavárny Starbucks, na jejichž provozování se AmRest s americkou firmou dohodl letos v květnu. Značka Starbucks se tak objeví i v Česku. "Retailoví developeři na všech třech trzích nám volají a ptají se, jak mohou získat Starbucks. Je to silná značka," řekl McGovern. Pro Starbucks, který se v USA těší velkému věhlasu, dohoda s AmRest znamená první vstup do střední Evropy.

Z hlediska sítě kaváren střední Evropě dominuje řetězec Coffee Heaven, který má 67 provozoven od Pobaltí po Bulharsko, včetně České republiky. O expanzi ve střední Evropě uvažují i další řetězce, které láká hlavně rychlý hospodářský růst těchto zemí a rostoucí kupní síla obyvatel.